Zamknij
REKLAMA

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt gotówkowy?

14:53, 19.04.2021 | materiał partnera
Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt gotówkowy? - fot. partnera

Konieczność zdobycia dodatkowych pieniędzy zazwyczaj wiąże się z ich pożyczeniem. Można poprosić o to rodzinę lub znajomych, lecz jak wiadomo nie każdy posiada oszczędności. Kolejną sprawą jest to, że osoba potrzebująca dodatkowej gotówki raczej niechętnie zwierza się z tego typu problemów swoim bliskim. Drugą opcją jest kredyt gotówkowy. Praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie taki produkt. Obecnie mogą to być nawet niewielkie kwoty.

Kto może otrzymać kredyt w banku?

Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy spełnia się odpowiednie warunki do otrzymania kredytu gotówkowego. Banki muszą przestrzegać prawa bankowego, wobec czego weryfikacja klientów jest dokładna i bardzo szczegółowa. Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić w przypadku większości instytucji jest posiadanie obywatelstwa polskiego oraz zameldowanie w Polsce. Banki udzielające kredytów obcokrajowcom wymagają natomiast karty pobytu lub zagranicznego dowodu osobistego.

Przed udaniem się do placówki warto przygotować dokumenty potwierdzające stały dochód. Oczywiście, aby móc ubiegać się o kredyt gotówkowy trzeba być osobą pełnoletnią. Jeśli pożyczka ma być zaciągnięta w banku, to bardzo ważnym kryterium jest historia kredytowa. Jeśli jest ona pozytywna, to szybka gotówka na korzystnych warunkach jest jak najbardziej możliwa. W przypadku negatywnych wpisów zdecydowana większość instytucji odmówi udzielenia kredytu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?

Każdy, kto decyduje się na zaciągnięcie kredytu chce, aby warunki były jak najbardziej korzystne, czyli najprościej mówiąc chodzi o to, żeby kredyt był jak najtańszy. Taka sama kwota pożyczki może w różnych instytucjach generować różne koszty. Porównywanie niezliczonej ilości ofert może być bardzo pracochłonne i męczące.

Z kolei ubieganie się jednocześnie o kredyt w kilku bankach w celu porównania nie jest zbyt rozsądnym pomysłem, ponieważ odbiera się sobie możliwość otrzymania kredytu (wszystkie zapytania są rejestrowane przez BIK i każda instytucja ma do nich dostęp). Jak więc sprawdzić, który bank ma najkorzystniejszą ofertę? Istnieją tak zwane porównywarki kredytów, które okazują się bardzo pomocne.

Najważniejsze kryterium porównania - całkowite koszty kredytu

Porównując oferty powinno się brać pod uwagę wyłącznie całkowite koszty. Dzięki znajomości stopy RRSO poznaje się nie tylko oprocentowanie kredytu, ale również wszelkie inne opłaty. Przed staraniem się o pożyczkę warto zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi, a przede wszystkim nad tym, czy będzie się w stanie terminowo spłacać zobowiązanie.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%