Zamknij
REKLAMA

Metody wyceny udziałów w spółkach

20:15, 29.04.2021 | materiał partnera
Metody wyceny udziałów w spółkach - fot. partnera

Wycena udziałów w spółkach, czyli określenie ich wartości, powinna być przygotowana przez specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Dokonywanie wyceny okazuje się niezbędne podczas gdy udziały są przedmiotem transakcji, zabezpieczenia bądź sporu. Dzięki ekspertom każdy klient otrzymuje niezbędne informacje dotyczące wartości udziałów.

Co bierzemy pod uwagę?

Podczas sporządzania wyceny udziałów w spółkach pod uwagę bierze się specyfikę firmy i cel, w jakim jest ona wykonywana. Dzięki zdobytym informacjom określa się najważniejsze zasoby, które składają się na wartość biznesu. Opracowany dokument przestawiony zostaje w formie raportu. Dzięki temu klient otrzymuje kompleksowy obraz, który pozwala podjąć kolejne działania. Istotna jest również zastosowana metoda, która zapewnia niepodważalne i trafne wyniki.

Trzy metody wyceny udziałów w spółkach

Jedną ze stosowanych metod wyceny udziałów jest metoda dochodowa. Polega ona na określeniu wartości jako bieżącej wartości rynkowej przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez firmę. Umożliwia również uzyskanie przewidywalnych wyników finansowych w kolejnych, prognozowanych latach. Jest skomplikowaną metodą, ale pozwala uwzględnić potencjał rozwoju spółki oraz sposób jej finansowania.

Metoda porównawcza polega na określeniu wartość akcji spółki na podstawie wartości porównywalnych spółek. Można tego dokonać za pomocą metody mnożników giełdowych, takich jak P/E, EV/EBITDA bądź metody transakcyjnej, skupiającej się na poszukiwaniu informacji o faktycznych warunkach sprzedaży spółek, które można sobą porównać ze spółką wycenianą. W przypadku metody mnożnikowej służą do tego notowania spółek, zarówno na giełdach zagranicznych, jak i krajowych. Jest ona stosunkowo szybkim sposobem wyceny,  uwzględnia również bieżącą sytuację rynkową, co bez wątpienia warto uznać za zalety. Trudność może stanowić dobór firm porównywanych, ale doświadczony zespół specjalistów z pewnością znajdzie optymalne rozwiązanie.

Metoda majątkowa polega z kolei na zbadaniu wartości majątku spółki i jej zobowiązań. Następnie należy dokonać korekty ich wartości z wartości bilansowych na wartości rynkowe. Jest łatwa w interpretacji i obliczeniach, jednak odzwierciedla przede wszystkim historyczne dokonania Spółki. Bardzo często stosuje się ją w przypadku przedsiębiorstw, które nie generują zysków bądź kiedy majątek znacząco przewyższa obecnie generowane przez Spółkę wyniki.

Dobór odpowiedniej metody jest kluczowym elementem, a doświadczenie w realizacji różnorodnych projektów pozwala na kompleksowe przygotowanie raportu. Z usługi, jaką jest wycena udziałów bądź akcji, mogą skorzystać zarówno duże spółki, jak i mniejsze firmy. Istotne jest również wsparcie merytoryczne w przypadku sporów z urzędami lub innymi organami, które weryfikują wycenę, a także wykonanie jej zgodnie ze standardami wyceny. Korzystając z usług takiej firmy, jak Volante, zyskujesz pewność rzetelnie wykonanej usługi.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%