Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny- dlaczego warto?

09:19, 02.06.2021 | materiał partnera
Ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny- dlaczego warto? - fot. partnera

Każdy kredytobiorca powinien wiedzieć, że kredyt hipoteczny w większości przypadków wymaga ubezpieczenia. Jest to ogromne zobowiązanie finansowe, które wiąże się z ratami na długie lata. Trudno zaplanować gwarantowaną spłatę długu w ciągu 30 lat, bo nigdy nie wiemy, co przyniesie w tym czasie życie. Taki argument wysnuwa wielu sceptyków korzystania z kredytów hipotecznych. Poniekąd można się z nimi zgodzić, jednak wsparciem i zabezpieczeniem jest polisa. Dlaczego warto ją mieć?

Czy ubezpieczenie pod kredyt jest obowiązkowe?

Kredyt gotówkowy nie wymaga ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że zazwyczaj nie stanowi dużego zobowiązania. Co prawda zdarza się, że spłaty trwają nawet 10 lat, jednak wielu pożyczkobiorców nadpłaca je, by wcześniej zakończyć proces. Kredyt hipoteczny również nie obliguje do zawarcia umowy polisowej, jednak w tym przypadku kredytobiorcy częściej decydują się na tę opcję.

Od czego ubezpieczyć kredyt?

Ubezpieczenie może mieć różny charakter i chronić w wielu sytuacjach, np. polisa na życie w razie śmierci osoby posiadającej kredyt daje gwarancję spłaty części lub całości zobowiązania. Trzeba wiedzieć bowiem, że zarówno majątek, jak i zobowiązania są dziedziczone. Przekazanie odbywa się na drodze prawnej i stanowi często duże obciążenie dla rodziny. Na stronie internetowej CTU.pl znaleźć można opcje ubezpieczenia kredytu na każdą kieszeń. 

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest kolejnym zabezpieczeniem. Wsparcie takie pozwala na zawarcie umowy bez posiadania pełnej kwoty niezbędnej do podjęcia kredytu. Kolejnym przykładem polisy pod kredyt hipoteczny jest ubezpieczenie od utraty pracy- zwolnienie pracownika posiadającego zobowiązanie finansowe, które nie wynika z jego winy, jest podstawą do wypłaty odszkodowania w wysokości równej spłacie sześciu rat kredytowych. Ubezpieczenie pomostowe często jest wymagane przez banki, ponieważ obejmuje ono czas od wpisania hipoteki do księgi wieczystej do podpisania umowy kredytowej. Polisę można nabyć w banku, ale nie zawsze taka opcja jest najbardziej opłacalna. Rozeznanie u samych ubezpieczycieli może okazać się sposobem na oszczędność.

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie na życie pod kredyt?

Zdarza się, że bank nie chce podpisać umowy kredytowej bez zabezpieczenia polisą na życie. Ma to swoje argumenty, które same się bronią. Polisa chroni przez cały czas trwania kredytu, dając gwarancję wsparcia w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Zawarcie umowy z ubezpieczycielem pozwoli na odszkodowanie w przypadku śmierci. Jeśli suma wypłacona przez towarzystwo przekroczy wartość kredytu, rodzina zmarłego otrzymuje pozostałą kwotę. Trwałe inwalidztwo to także niechciana, lecz możliwa ewentualność. Jeśli w wyniku takiego zdarzenia ubezpieczony straci pracę, polisa pokrywa koszt kredytu. Utrata pracy z innego powodu, jednak nie z winy osoby posiadającej kredyt, jest także powodem spłaty części lub całości pożyczonej kwoty.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%