Zamknij

Jak skutecznie dezynfekować powierzchnie?

08:40, 27.07.2021 materiał partnera Aktualizacja: 08:42, 27.07.2021
Jak skutecznie dezynfekować powierzchnie? - fot. partnera Jak skutecznie dezynfekować powierzchnie? - fot. partnera

Żyjemy w środowisku, w którym bakterie, grzyby i wirusy są praktycznie wszędzie. Osiadają one na przedmiotach codziennego użytku, na urządzeniach sanitarnych, gastronomicznych, fryzjerskich, na klamkach i żyją w powietrzu. Nie jest tak, że wszystkie są dla naszego życia i zdrowia groźne. Niektóre z nich są dla nas bezpieczne. Aby chronić się przed tymi, które stanowią dla nas zagrożenie, niezbędna jest dezynfekcja. Szczególnie ważne jest, by dezynfekować miejsca i powierzchnie publiczne. Należą do nich głównie supermarkety, hotele, placówki medyczne, przedszkola, gabinety kosmetyczne, obiekty gastronomiczne czy inne tego typu usługi ogólnodostępne.

Nie trzeba wspominać, jak ważne stało się to teraz, w dobie pandemii koronawirusa. Podpowiadamy, jak skutecznie dezynfekować powierzchnie, w których mogły przebywać osoby zakażone tym groźnym patogenem lub po prostu, jak dbać o czystość i brak wirusów i grzybów w publicznych pomieszczeniach.

Czym jest dezynfekcja i jakie wyróżniamy rodzaje?

Dezynfekcja to proces niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych i ich przetrwalników, czyli bakterii, wirusów i innych patogenów. Dezynfekcja nie prowadzi do całkowitej eliminacji drobnoustrojów. Taki stan osiąga się dzięki sterylizacji.

Wyróżnia się dezynfekcję chemiczną oraz termiczna. Do dezynfekcji chemicznej stosuje się substancje takie jak alkohole, chlorowce i ich pochodne, kwasy organiczne i nieorganiczne, fenole, związki utleniające, natomiast dezynfekcja termiczna to taka, która wykorzystuje działanie temperatury lub promieniowanie UV.

Co wpływa na skuteczność dezynfekcji?

Na skuteczność całego procesu ma wpływ czas działania i stężenie roztworu, który wybieramy do dezynfekcji. Wszystkie profesjonalne i przydatne środki do dezynfekcji powierzchni znajdziesz na przykład tutaj https://eplaster.pl/. Ponadto wpływ ma pH, wilgotność, ilość oraz rodzaj drobnoustrojów. Każdy gatunek drobnoustroju wykazuje odmienną aktywność fizjologiczną, do którego musimy się dopasować środkami.

Dezynfektanty, żeby zadziałać, potrzebują odpowiednio dużo czasu. Im dłuższy czas działania i wyższe stężenie środka dezynfekującego, tym więcej drobnoustrojów ulegnie zniszczeniu.

Dezynfekcja powierzchni – środki alkoholowe

Takie środki charakteryzują się krótkim czasem działania i małą szkodliwością dla personelu i otoczenia. Są łatwe w użyciu, bo zwykle mają dozownik, który wystarczy nacisnąć, nakierować na miejsce, które chcemy zdezynfekować i przetrzeć. Istnieją również produkty do wyrabiania roztworu roboczego. Trzeba jednak uważać co i jak często dezynfekujemy, ponieważ niektóre powierzchnie są wrażliwe i podatne na zniszczenia pod wpływem alkoholu.

Dezynfekcja powierzchni – środki bezalkoholowe

Środków bezalkoholowych używa się podobnie jak alkoholowych. Ich główną zaletą jest zapach, który jest znacznie przyjemniejszy od preparatów, które w swoim składzie zawierają alkohol. Są tylko nieco droższe i mają często dłuższy czas działania od preparatów z poprzedniej grupy. Są nieszkodliwe dla dezynfekowanych powierzchni.

Czyszczenie poczekalni 

Klientów warto przyjmować tak, by w cyklach, na przykład co 2/3 godziny mieć puste poczekalnie na 20-30 minut. W tym czasie robić dezynfekcje klamek, podłóg, barierek, krzesełek i innych powierzchni dotykanych przez klientów. To jest komfort nie tylko dla Ciebie jako kierownika prowadzonego biznesu, ale również zapewniasz bezpieczeństwo swoim pracownikom i klientom.

Około 10 minut potrzebujesz na zdezynfekowanie powierzchni i około 15 minut preparat potrzebuje na to, by mógł odpowiednio zacząć działać. W tym czasie zaleca się, by nie chodzić po zdezynfekowanych powierzchniach.

Dezynfekcja stanowiska pracy w gabinecie kosmetycznym

Przygotowanie stanowiska pracy do zabiegów dla każdego pacjenta powinno wyglądać tak samo. Po skończonej pracy czyścimy fotel, narzędzia oraz meble, które znajdowały się w zasięgu ręki podczas wykonywanej usługi. Dezynfekcja powinna przebiegać preparatami odpowiednio do tego przystosowanymi (spray, płyn lub chusteczki do dezynfekcji). Jeżeli na fotelu używana jest folia, a podczas zabiegu nie doszło do przecinania skóry, to dezynfekcja nie jest wymagana po każdym kliencie. Trzeba tylko pilnować, aby folię zmieniać regularnie. Dezynfekcję można przeprowadzić po którymś kliencie z kolei.

Skuteczna dezynfekcja

  • Preparat nanieść bezpośrednio na dezynfekowaną powierzchnię. Jeżeli korzystasz ze spryskiwacza, to zachowaj odległość około 30 cm i spryskaj całą powierzchnię.
  • Pozostaw preparat do wyschnięcia. Odczekaj zalecany czas.
  • Jeśli nie jest to preparat myjąco-dezynfekujący, to najpierw należy umyć powierzchnię, następnie środkiem, który posiadasz zdezynfekować.
  • Używaj rękawiczek ochronnych. Środki zawierające alkohol niekorzystnie wpływają na skórę.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%