Zamknij

Jak rozwija się sektor IT w Poznaniu?

14:01, 05.11.2021 | materiały partnera

Zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy uznają, że Polska stanowi atrakcyjną lokalizację do zakładania nowych biznesów z branży IT. Szczególną popularnością cieszą się większe ośrodki miejskie, ponieważ nie brakuje tam wykształconych specjalistów. Jednym z takich miast jest Poznań. Jak na jego terenie rozwija się sektor IT? Sprawdźmy!

Poznań – ważny ośrodek biznesowy

W 2021 roku na zlecenie miasta firma ManpowerGroup stworzyła szczegółowy raport zatytułowany „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu”. Wynika z niego, że stolica Wielkopolski stanowi jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych w kraju, czego dowodem jest ponad 118 tysięcy działających podmiotów gospodarczych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W ostatnich latach coraz więcej firm z branży IT docenia potencjał lokalizacji Poznania, przez co wzrost inwestycji w tym zakresie jest zauważalny gołym okiem.

Dynamiczny rozwój sektora IT w Poznaniu

Zgodnie z raportem województwo wielkopolskie obfituje w firmy z sektora ICT – szacunkowo działa tu prawie 9 tysięcy takich przedsiębiorstw. Większość z nich zajmuje się usługami informatycznymi, co ukazuje, jak istotną rolę odgrywa ta branża w całokształcie rozwoju miasta. Przewidywalnie w ciągu następnych kilku lat jej rola będzie wyłącznie wzrastać, wprost proporcjonalnie do rosnącego zapotrzebowania na usługi z zakresu IT na terenie Europy. Wykwalifikowana kadra oraz możliwość wdrażania innowacji w firmie sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa Poznań, jako docelowe miasto do rozwijania działalności z sektora IT.

O słuszności tej decyzji mogli przekonać się w 2020 roku, kiedy to świat zmagał się z konsekwencjami pandemii koronawirusa. Firmy IT działające na terenie stolicy Wielkopolski doskonale poradziły sobie z niespodziewanym kryzysem, chroniąc swoich pracowników przed ewentualnymi zwolnieniami. Co więcej, aż 87 proc. z nich planuje w ciągu najbliższego roku zwiększyć zatrudnienie. Niewątpliwie więc Poznań to miejsce atrakcyjne zarówno z perspektywy potencjalnych pracodawców, jak i pracowników.

Dlaczego Poznań to miasto przyjazne dla biznesu IT?

Na dynamiczny rozwój sektora IT w stolicy województwa wielkopolskiego ma wpływ bardzo wiele czynników. Przede wszystkim przedsiębiorcy doceniają charakter Poznania, który kładzie nacisk na środowiska naukowe i akademickie. Owocem takiego działania jest więc doskonale wykształcona kadra pracownicza, gotowa podejmować się nawet najbardziej skomplikowanych wyzwań z zakresu IT. Ponadto za atut tego wielkopolskiego miasta uznaje się jego atrakcyjną lokalizację i proces postępującej urbanizacji.

Biznesmeni z branży IT cenią sobie również dostęp do nowoczesnych technologii, które w ostatnich latach znacznie ułatwiają życie mieszkańców Poznania, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia zapotrzebowania na rynku pracy. Mieszkasz w stolicy Wielkopolski i poszukujesz pracy w IT? Odwiedź stronę https://theprotocol.it/filtry/poznan;wp i sprawdź, jaką ofertę mogą zaproponować Ci okoliczne firmy. Portal ten gromadzi wyłącznie ogłoszenia z interesującej Cię branży.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%