Zamknij

Coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza

16:48, 24.01.2022 . Aktualizacja: 16:48, 24.01.2022
fot. partnera fot. partnera

Oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które od lat są dostępne w wielu polskich sklepach. Im większy popyt, tym więcej propozycji przygotowują dla nas producenci. Nietrudno zauważyć, że popularność tego typu sprzętów wciąż rośnie. Z czego to wynika i czy rzeczywiście warto się nimi zainteresować?

Dawniej niektóre osoby podchodziły do oczyszczaczy dosyć sceptycznie. Teraz mają coraz więcej zwolenników. Dzięki wielu badaniom nad wpływem stanu powietrza na ludzkie zdrowie, mamy teraz znacznie większą świadomość tego, jak groźny dla nas jest smog i znajdujące się w nim związki.

Skutki oddychania powietrzem złej jakości

W Polsce zanieczyszczenie powietrza jest na wysokim poziomie przez dużą część roku. Chociaż nie wszędzie wyczuwa się nieprzyjemny zapach, to do naszego organizmu i tak wnika mnóstwo szkodliwych substancji. W dłuższej perspektywie mogą osłabiać naszą odporność, przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia i innych chorób układu krążenia, a także alergii i nowotworów. Badacze alarmują, że smog odpowiada za wiele przedwczesnych zgonów. Nie można więc tego bagatelizować.

Czy podczas używania oczyszczacza zauważymy zmianę powietrza?

Tak i nie. Są osoby, które w pierwszym kontakcie z urządzeniem tego typu mówią, że nie czują żadnej różnicy. Jednak, kiedy będziemy używać oczyszczacza regularnie, to możemy zaobserwować, że poprawia się nasza koncentracja i rzadziej łapiemy infekcje. Bardzo szybko różnicę w powietrzu zauważą alergicy i astmatycy. Uciążliwe dolegliwości u wielu z nich ustępują.

Jak taki oczyszczacz działa?

Wiemy już, że oczyszczacz powietrza Vestfrost jest jak najbardziej warty uwagi, ale w jaki sposób sprawia, że z powietrza znikają zanieczyszczenia? Sekret tkwi we wnętrzu, w którym znajdują się filtry. W zależności od modelu mogą być w różnej liczbie i być przystosowane do wyłapywania innych zanieczyszczeń. Najczęściej jednak są to filtr wstępny, filtr węglowy i filtr HEPA. Po uruchomieniu oczyszczacza zasysa on powietrze z pomieszczenia. Dlatego też tak ważny jest wybór modelu z wydajnością dostosowaną do powierzchni wnętrza.

Powietrze trafia do filtra wstępnego, gdzie zatrzymują się największe cząsteczki zanieczyszczeń jak kurz albo sierść. Stamtąd powietrze wędruje do filtra węglowego, który z kolei odpowiada za wychwytywanie lotnych związków organicznych. To dzięki niemu w pomieszczeniu nie będzie unosić się na przykład zapach dymu tytoniowego. W filtrze HEPA zostają najmniejsze cząsteczki, takie jak bakterie, wirusy lub składniki smogu PM 2.5 i PM 10.

Oczyszczacz powietrza tylko do oczyszczania?

Część producentów oczyszczaczy projektując swoje urządzenia, idzie dalej, a sprzęt nie służy tylko do filtracji powietrza. Niektóre mają jonizator, który poprzez uwalnianie jonów neutralizuje drobnoustroje. To z kolei sprawia, że ryzyko przenoszenia infekcji między domownikami jest mniejsze. Są oczyszczacze wyposażone w filtr wodny, który może pełnić rolę nawilżacza powietrza. Jest to szczególnie istotne w sezonie zimowym, kiedy przez działanie grzejników powietrze w domu jest bardzo suche.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%