Zamknij

Rodzaj zatrudnienia a kredyt konsolidacyjny - co trzeba wiedzieć?

13:36, 29.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:17, 03.11.2019
Rodzaj zatrudnienia a kredyt konsolidacyjny - co trzeba wiedzieć? - fot. partnera Rodzaj zatrudnienia a kredyt konsolidacyjny - co trzeba wiedzieć? - fot. partnera

Czy wiesz, że to właśnie kredyt konsolidacyjny cieszy się w Polsce największą popularnością? W czasach, w których zobowiązanie kredytowe posiada co drugi Polak, coraz więcej z nas zaczyna nie radzić sobie z terminowym regulowaniem comiesięcznych rat. I chociaż kredyt konsolidacyjny nie jest typowym produktem oddłużeniowym, to dla wielu kredytobiorców okazuje się "ostatnią deską ratunku" w celu odzyskania płynności finansowej.

Należy wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny dostępny jest jedynie dla tych kredytobiorców, którzy wykazują stały dochód o określonej wartości. Niezbędna jest po prostu zdolność kredytowa, dzięki której bank będzie miał pewność co do wiarygodności i wypłacalności swojego klienta. To właśnie dlatego o kredyt konsolidacyjny warto starać się już na początku problemów finansowych, zanim jeszcze zła sytuacja odciśnie swoje piętno w BIK.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, którego istotą jest połączenie wszystkich zaciągniętych do tej pory zobowiązań w jedno. Dzięki temu kredytobiorca zyskuje jedną, niższą ratę, aniżeli wartość tych, które spłacał do tej pory. Długi nie są mu darowane, ale od teraz spłacalne zostają na preferencyjnych warunkach. Zostaje przede wszystkim wydłużony czas obwiązywania umowy z "nowym" bankiem, łączna rata może być niżej oprocentowana, przez co tańsza. Co więcej, kredyt konsolidacyjny pozwala na dobranie dodatkowych środków, które kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel. Bardzo często środki przeznaczane są na spłatę innych zadłużeń.

Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do banku, który oferuje kredyt konsolidacyjny. Aby takie zobowiązanie otrzymać, niezbędne staje się wykazanie stałego dochodu o określonej wartości. Instytucje bankowe walczą o każdego klienta, dlatego dzisiaj oferują wsparcie finansowe na elastycznych warunkach. O kredyt konsolidacyjny może starać się osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i to właśnie ci kredytobiorcy otrzymują najlepsze warunki kredytowe.

Warto podkreślić, że kredyt konsolidacyjny dostępny jest też dla tych, którzy generują dochody na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale taka musi być zawarta na akceptowany czas - im dłużej, tym lepiej. Większość banków honoruje także źródło dochodu z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a niektóre instytucje akceptują nawet umowy zlecenie oraz o dzieło. Kredytobiorcy, którzy zarabiają w oparciu o takie umowy, muszą jednak liczyć się z nieco gorszymi warunkami, w tym z wyższym oprocentowaniem czy większym zabezpieczeniem kredytowym.

Czy każdy może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Zastanawiasz się, gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej? Niestety nigdzie. O takie zobowiązanie mogą starać się jedynie kredytobiorcy, których zdolność kredytowa pozwala na uznanie ich jako wiarygodnych, w pełni wypłacalnych klientów. Podstawą jest nie tylko wysokość generowanego dochodu, ale również historia kredytowa. Kredytobiorca nie może mieć zadłużeń ani wykazywać problemów w spłatach poprzednich zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny - gdzie najłatwiej dostać takie zobowiązanie?

Nie można jednoznacznie wskazać banku, który udziela kredyt konsolidacyjny na najlepszych warunkach. Te ustalane są indywidualnie, poza tym każdy kredytobiorca musi brać pod uwagę własne potrzeby, sytuację finansową oraz możliwości względem spłat wyznaczonych rat.

Aby wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny, wystarczy sprawdzić koszty takiego zobowiązania w kalkulatorze kredytowym i porównać je z innymi ofertami. Świetną opcją są także rankingi kredytów konsolidacyjnych, które publikują wszystkie banki na swoich oficjalnych stronach internetowych. Pamiętajmy jednak, że takie zobowiązania zmieniają się dynamicznie, a warunki kredytowe dyktowane są w ramach prowadzonej polityki kredytowej, indywidualnie przez każdą instytucję bankową.

Nie ma więc możliwości, by dwa konkurencyjne względem siebie banki proponowały dokładnie taki sam produkt. Kredyty konsolidacyjne różnią się pod względem oprocentowania, ale również innych kosztów około kredytowych. Pod uwagę warto wziąć wartość koniecznej do spłaty prowizji za udzielenie kredytu, konieczność wykupienia polisy ubezpieczeniowej czy założenia płatnego rachunku bankowego. Każdy bank stawia też inne warunki względem formy zatrudnienia kredytobiorcy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%