Zamknij

Świąteczne zwyczaje zakupowe w różnych krajach

21:08, 12.12.2019 materiał partnera Aktualizacja: 21:10, 12.12.2019
Skomentuj Świąteczne zwyczaje zakupowe w różnych krajach - fot. partnera Świąteczne zwyczaje zakupowe w różnych krajach - fot. partnera

Ile pieniędzy zamierzamy wydać na święta i jak będziemy je finansować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w wynikach ankiety przeprowadzonej przez Ferratum.

Badanie objęło rekordową liczbę ponad 31 000 osób, których wiek mieścił się w przedziale 18–61 lat. 60% respondentów stanowiły kobiety. Średni dostępny dochód gospodarstw uczestniczących w badaniu mieścił się w przedziale od 880 do 3836 euro, przy czym przy analizie odpowiedzi uwzględniano siłę nabywczą pieniądza w danym kraju. Pytania obejmowały między innymi miesięczny dochód, plany dotyczące podróży w okresie świąt i korzystanie z usług bankowości internetowej.

Co się liczy w święta?

Abstrahując od wydatków, warto zacząć od tego, że aż 64% ankietowanych uznało, że w okresie świątecznym najważniejszy jest dla nich czas spędzony z rodziną i bliskimi. Na drugim miejscu, ale ze znacznie niższym wynikiem, znalazła się chęć podtrzymywania tradycji. Jedynie 2% ankietowanych wskazało, że okres świąteczny jest dla nich cenny ze względu na możliwość uprawiania zimowych sportów. Istnieje też nieliczna (4%) grupa, dla której święta nie są okresem szczególnej wagi.

Źródło: http://www.ferratumbarometer.com/pl/

Ile pieniędzy na Boże Narodzenie?

Okazuje się, że na zakupy świąteczne najwięcej pieniędzy przeznaczą Brazylijczycy – planują oni wydać na ten cel 91% swoich miesięcznych przychodów. Polska zajmuje na tej liście drugie miejsce, jednak ze znacznie niższym wynikiem (36%). Kolejne pozycje zajmują Australia, Hiszpania i Rumunia – mieszkańcy każdego z tych krajów planują przeznaczyć na święta 34% przychodów.

Poziom wydatków

21% ankietowanych twierdzi, że planuje zwiększyć wydatki świąteczne w porównaniu z rokiem ubiegłym. 38% zamierza wydać mniej, a 42% chce utrzymać ten sam poziom kosztów co w roku 2018. A na co wydaje się pieniądze? Z badania wynika, że przede wszystkim na ubrania – pochłoną one średnio 13% dochodów. Ubrania są numerem jeden na liście zakupów w 12 z 14 badanych krajów. Inaczej jest w Łotwie – tam najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na imprezy sportowe. Wyjątkiem jest też Polska – największe kwoty wydajemy na słodycze. Ponad połowa ankietowanych – 53% – sfinansuje wydatki z oszczędności. Pozostali skorzystają z pożyczki w Ferratum (24%), karty kredytowej (12%), kredytu gotówkowego (7%) lub pożyczki w innej instytucji finansowej (4%).

Usługi internetowe

Bułgaria to jedyny kraj, w którym zaufanie do bankowości internetowej jest dość niskie – takie rozwiązanie wybierało tam jedynie 43% ankietowanych. W pozostałych krajach objętych ankietą osoby wybierające usługi online stanowią już co najmniej 67% ankietowanych. Najbardziej wyróżniają się tu Szwecja i Holandia – w krajach tych 91% respondentów korzysta z bankowości internetowej. Niewiele gorzej wygląda sytuacja w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii – udział usług online wynosi tam powyżej 80%.

Ankieta wykazała także, że stale rośnie popularność internetowych zakupów. W Wielkiej Brytanii już 38% ankietowanych nabywało w ten sposób różne produkty. Na dalszych miejscach w tym rankingu znajdziemy Holandię z wynikiem 30% i Szwecję – 29%. Natomiast mieszkańcy Estonii, Chorwacji i Łotwy zdecydowanie wolą sklepy tradycyjne – tam udział zakupów online jest najniższy.

Co planujemy na Nowy Rok?

Ankietowani uznali, że w nadchodzącym roku zamierzają skupić się na rodzinie i przyjaciołach – taką odpowiedź wskazało 23% z nich. Dla 15% najważniejszym przedsięwzięciem okazuje się remont domu, a dla 12% – podróże. 11% respondentów planuje żyć zdrowiej oraz zwiększyć aktywność ruchową.

Podróże na święta

Zwiedzanie innych miejsc to również jeden ze sposobów spędzania świąt – przykładowo, 31% Brazylijczyków stwierdziło, że właśnie na ten cel zamierzają wydać najwięcej pieniędzy. Na kolejnych miejscach znaleźli się mieszkańcy Rumunii i Australii, który planują przeznaczenie na wycieczki 25% wydatków na święta. Również w podróży coraz chętniej zawierzamy płatnościom bezgotówkowym – rośnie udział osób, które podczas wyjazdów zamierzają uiszczać opłaty w ten sposób. Prym w tej kategorii wiodą Szwedzi (71% ankietowanych) Anglicy i Norwedzy (po 64%).

Wymagania podczas podróży są bardzo różne. Jak się okazuje, Australijczycy i Kanadyjczycy najczęściej gotowi są przeznaczyć 100 euro za noc w hotelu. Natomiast mieszkańcy Europy Wschodniej, zwłaszcza Rumuni i Estończycy, wolą skorzystać z usług Airbnb i podobnych serwisów.

Ferratum Group przeprowadziła swoją ankietę po raz 11. Badania te przeprowadzane są regularnie i mają na celu wskazanie preferencji zakupowych w okresie najgorętszych zakupów, czyli w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz w wakacje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%