Zamknij

Oszczędzanie z PPK. Ile dostanę po roku?

15:30, 31.12.2019 | materiały partnera

Pracownicze Plany Kapitałowe to program, który ma zrewolucjonizować system emerytalny w Polsce. W PPK do oszczędności uczestnika dokładają się pracodawcy i państwo. Składki są gromadzone na prywatnych kontach pracowników. Program zakłada oszczędzanie długoterminowe, jednak każdy uczestnik sam decyduje, jak długo i ile będzie odkładał na PPK.

Pierwsze sondaże na temat PPK wskazują, że opinie Polaków o tym programie są pozytywne. Takie zdanie o PPK ma 66% ankietowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Negatywne do PPK podchodzi tylko 22% badanych. Wyniki pokazują, że Polacy są zainteresowani Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Dodatkowo 70% respondentów stwierdziło, że PPK da im poczucie bezpieczeństwa na emeryturze.

Za największą zaletę programu 96% pytanych uznało fakt, że zgromadzone oszczędności są prywatne i będą dziedziczone. Dodatkowo 82% badanych ceni w PPK dobrowolność oznaczającą, że pracownik nie musi uczestniczyć w programie i może się z niego wypisać. Ankietowani uznali, że do zapisywania się do PPK Polaków może zachęcić również raportowanie co pół roku przyrostu kapitału oraz dodatkowa ochrona dla rodziny (np. ubezpieczenie na życie). Badanych zapytano także o kanały informowania o PPK. Z najwłaściwsze 31% respondentów uznało telewizję, 24% – stronę internetową, a 9% – pracodawców.

– Pracownicze Plany Kapitałowe to program, w którym mogą uczestniczyć pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. PPK zakłada długoterminowe oszczędzanie na okres po zakończeniu aktywności zawodowej – wyjaśnia ekspert portalu https://ppk.info/.

– Środki będą gromadzone na prywatnych kontach uczestników i będą inwestowane w Fundusze Zdefiniowanej Daty. Do programu automatycznie zostanie zapisany każdy pracownik firmy, w której wdrażane jest PPK. Oszczędzanie można rozpocząć w dowolnym wieku, nawet po ukończeniu 55. roku życia, jednak w tym celu trzeba złożyć odpowiednią deklarację. Oczywiście im dłużej się oszczędza w PPK, tym lepiej. Jednak gromadzenie pieniędzy w programie jest korzystne również w perspektywie krótkookresowej – podkreśla ekspert.

Jak działa PPK?

Należy podkreślić, że Pracownicze Plany Kapitałowe są tak skonstruowane, aby na oszczędności pracownika składał się także pracodawca i państwo. Składka została podzielona na podstawową i dobrowolną. Osoba zatrudniona może ustalić wpłatę miesięczną na minimalnym poziomie 2% wynagrodzenia brutto lub zdecydować się na jej podwyższenie o kolejne 2%, co w rezultacie daje co miesiąc 4% odłożone na przyszłość.

Pracodawca, którego firma wdroży PPK, za każdego pracownika będzie musiał wpłacać składkę w wysokości 1,5% jego pensji. Dodatkowo może zwiększyć wpłatę za zatrudnionych o kolejne 2,5%. Na konto uczestnika PPK wpłyną również pieniądze od państwa. Każdy, kto zapisze się do programu i zostanie w nim minimum trzy miesiące, otrzyma wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. Dłuższe uczestnictwo w systemie także będzie premiowane – ustalono dopłatę roczną na poziomie 250 zł za każdy rok uczestniczenia w PPK.

Ze zgromadzonych oszczędności uczestnik będzie mógł skorzystać po ukończeniu 60. roku życia. Wtedy jednorazowo wypłaci 25% odłożonych środków, natomiast pozostała część kapitału zostanie podzielona na raty i będzie wypłacana co miesiąc przez minimum 10 lat.

Środki z PPK będzie można wypłacić również wcześniej, ale tylko w określonych w ustawie sytuacjach. W innym przypadku pracownik otrzyma oszczędności obniżone o dopłaty od państwa, 30% wpłat od pracodawcy pobierze ZUS, a do tego konieczne będzie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych (19%).

Ile zaoszczędzimy w PPK?

Wysokość oszczędności w PPK zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim od wysokości wynagrodzenia pracownika oraz od tego, jaką składkę zdecyduje się wpłacać na swoje konto. Dodatkowo wpływ na zgromadzony kapitał będzie miała wpłata od pracodawcy i długość okresu oszczędzania.

Program ten zakłada gromadzenie środków w długoterminowej perspektywie, tak aby przyszli emeryci mogli sobie zapewnić bezpieczeństwo finansowe. Jednak w ustawie zapewniono pracownikom dobrowolność w wyborze wielkości składki, a także czasu uczestniczenia w programie. W związku z tym uczestnik może oszczędzać w PPK rok, pięć lat lub o wiele dłużej.

Aby sprawdzić, ile zaoszczędzimy przez rok odkładania w systemie, można skorzystać kalkulatora na stronie https://ppk.info/strefa-pracownika/kalkulator/. Wystarczy wpisać tam podstawowe dane, takie jak wysokość wynagrodzenia, określić składki własne i pracodawcy, wpisać wiek zapisania się do programu i rezygnacji z oszczędzania. Na podstawie tych danych kalkulator wyliczy, ile zaoszczędzimy przez określony czas.

Sprawdźmy, ile może zgromadzić środków na przykład pracownik, który rozpoczyna oszczędzanie w wieku 59 lat i kończy je rok później, czyli w wieku 60 lat. Zarabiając 4 000 zł i odkładając podstawową składkę w wysokości 2% z własnego wynagrodzenia oraz 1,5% od pracodawcy, pracownik zgromadzi kapitał w wysokości 2 213 zł. W tym przypadku jednorazowo będzie mógł wybrać 516 zł, a jego miesięczne wypłaty będą wynosiły 16 zł. Natomiast przy tych samych założeniach, ale wyższej pensji (5 000 zł), uczestnik zgromadzi kwotę 2 614 zł. Wtedy jednorazowa wypłata podwyższy się do 660 zł, a miesięczna – do 19 zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe umożliwiają pracownikom oszczędzanie na emeryturę. Bonusem jest to, że w programie biorą również udział pracodawcy i państwo. Aby zgromadzić kapitał pozwalający na bezpieczeństwo finansowe na emeryturze, warto pozostać w programie jak najdłużej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone