Zamknij

Kosmetyczka a kosmetolog - różnice pomiędzy dwoma podobnymi zawodami

09:54, 26.07.2017 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Kosmetyczka a kosmetolog - różnice pomiędzy dwoma podobnymi zawodami

Kosmetyczka to zawód związany z pielęgnowaniem urody, jednak aby podejmować się wielu zabiegów z użyciem najnowocześniejszych urządzeń należy mieć wykształcenie w dziedzinie kosmetologii. Kosmetolog posiada większą wiedzę i kompetencje niż kosmetyczka, ale taka profesja wiąże się z dłuższą edukacją.

Odrębne systemy kształcenia

Kosmetyczką, a właściwie technikiem usług kosmetycznych (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz/kosmetologia), można zostać po ukończeniu szkoły policealnej, np. w Bydgoszczy. Kształcenie w tym przypadku trwa zaledwie 2 lata, dlatego stosunkowo szybko można zdobyć uprawnienia dające realne szanse na pracę w gabinecie kosmetycznym lub na założenie swojej działalności gospodarczej.

Z kolei zdobycie tytułu kosmetologa wymaga ukończenia co najmniej trzyletnich studiów na uczelni wyższej, które następnie mogą być uzupełnione dwuletnimi studiami magisterskimi. Nie ulega wątpliwości, że kosmetolog ma większą wiedzę i podbudowę teoretyczną dla swojej działalności niż kosmetyczka, ale perspektywy pracy są właściwie takie same. Zawodowy kurs lub szkoła policealna w ciągu dwóch lat w sposób kompleksowy przygotowują kandydata na technika usług kosmetycznych do zawodu. W studium uczeń odbywa zajęcia m.in. z anatomii, dermatologii, fizykoterapii, higieny, kosmetologii, chemii kosmetycznej, dietetyki czy elementów ekonomii. Natomiast kosmetolog poznaje właściwości roślin leczniczych, elementy biochemii, histologii, farmakologii, aromaterapii, mikrobiologii, alergologii i podstawy chirurgii plastycznej.

Zadaniem przyszłego kosmetologa jest nie tylko dbanie o urodę klientów, ale propagowanie zdobytej wiedzy na temat zdrowego i higienicznego trybu życia. Kosmetyczka walczy zaś z defektami urody przy użyciu różnych technik i narzędzi.

Jakie prawa mają w pracy kosmetyczka i kosmetolog?

Zarówno osoba, która ukończyła szkołę policealną w Bydgoszczy (http://policealna.gowork.pl/bydgoszcz) na kierunku technik usług kosmetycznych, jak i kosmetolog po trzyletnich, a nawet pięcioletnich studiach, mają takie same prawo do otwarcia własnej działalności. Zdecydowana większość kosmetyczek, jakie pracują w gabinetach kosmetycznych, posiada jedynie uprawnienia technika usług kosmetycznych, nie zaś dyplom kosmetologa z uczelni wyższej.

Pod względem formalnym nie ma różnicy w zakresie praw i obowiązków kosmetyczek i kosmetologów. Ważne, aby przedstawiciele takich zawodów odznaczali się wysokim poczuciem estetyki i posiadali solidną oraz sprawdzoną wiedzę dotyczącą zdrowia i urody.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone