Zamknij

Konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego

17:03, 05.02.2019 Beata Krzemińska - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Aktualizacja: 17:13, 06.02.2019
Skomentuj Konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego - fot. Urząd Marszałkowski w Toruniu Konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego - fot. Urząd Marszałkowski w Toruniu

Urząd Marszałkowski w Toruniu rozpoczął konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla naszego województwa – nowego prawa miejscowego, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy. Pierwsze otwarte spotkanie konsultacyjne odbyło się dziś (5 lutego) w Toruniu.

- W większości regionów w Polsce, także w Kujawsko-Pomorskiem, oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Jest najwyższy czas by to zmienić. Ufam, że wszyscy mamy świadomość tego, iż toksyczne i pyłowe zanieczyszczenia emitowane do atmosfery stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Prawo antysmogowe ma większość krajów europejskich, od niedawna mamy je tajże w naszym kraju. Własne uchwały antysmogowe przyjęło już 10 polskich województw – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie odnotowujemy, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe. Najgorsze powietrze mamy w Nakle nad Notecią należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest pod tym względem naprawdę bardzo zła. Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

Przygotowany w Urzędzie Marszałkowskim projekt uchwały antysmogowej dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie będzie zakazane oraz określa standardy, emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Projekt uchwały zakłada:

  • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
  • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
  • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy – od 1 stycznia 2028
  • zakaz używania kominków i pieców domowych niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2026.

 

Treść dokumentu

Urzędowe ogłoszenie o konsultacjach z kalendarzem spotkań

Samorząd województwa wspiera inwestycje służące poprawie stanu powietrza środkami europejskimi. Dotacje z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, o które mogą się ubiegać m. in. gminy, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe oraz instytucje publiczne, wykorzystywane są do kompleksowej termomodernizacji budynków publicznych, a także instalacji systemów służących wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w domach mieszkalnych. Pieniądze na inwestycje związane z termomodernizacją, efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii są też dostępne w formie pożyczek. To wsparcie skierowane między innymi do przedsiębiorców oraz zarządców budynków wielorodzinnych. 

System zachęt finansowych i wsparcia dla gospodarstw domowych zawiera rządowy program Czyste Powietrze. Informacjami na jego temat służy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu (https://mobile.wfosigw.torun.pl/)

(Beata Krzemińska - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%