Zamknij
REKLAMA

Z samorządowcami o zmianach w prawie

16:58, 04.03.2019 | źródło: UW Bydgoszcz
Skomentuj Z samorządowcami o zmianach w prawie - fot. UW Bydgoszcz
REKLAMA

Przedstawiciele 130 jednostek samorządu terytorialnego spotkali się dziś w urzędzie wojewódzkim z wojewodą i jego służbami oraz z przedstawicielami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. Celem spotkania było omówienie aktualnych problemów związanych z nadzorem prowadzonym przez wojewodę i RIO oraz zmian w obowiązujących przepisach.

Spotkanie z samorządowcami poprzedziła konferencji prasowa wojewody Mikołaja Bogdanowicza, prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy Daniela Jurewicza i dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli K-P UW Agnieszki Makary.

- Dziś z samorządowcami będziemy rozmawiali o tym, gdzie jest najwięcej problemów i kontrowersji w obszarach, w których badamy tę legalność – mówił wojewoda. 

- Są to uchwały podejmowane w obszarze oświaty i gospodarki nieruchomościami, kwestie dotacji do ochrony środowiska, czy uchwały związane z utrzymaniem czystości i porządku w gminach lub zagospodarowaniem w wodę i odprowadzaniem ścieków – powiedział przedstawiciel rządu w terenie.

Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że od stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy o finansach publicznych. Mają one wpływ na współpracę między samorządami a RIO, która nadzoruje samorządy pod kątem prowadzonej przez nie polityki finansowej.

Prezes Daniel Jurewicz dodał, że głównym powodem podjęcia tej ustawy był wzrost dbałości o jawność, przejrzystość finansów publicznych, ale również przeciwdziałanie nadmiernemu zadłużeniu.

- Tak więc następują zmiany w ustalaniu limitów zadłużenia. Ustawa ma również za zadanie walkę z różnymi ukrytymi formami zadłużenia – podkreślił.

Urząd Wojewódzki otrzymał w 2018 roku przeszło 15 tysięcy uchwał. Na każdą z nich przysługuje prawo do rozstrzygnięcia nadzorczego.

- W ubiegłym roku jako wojewoda skorzystałem z tego prawa w 110 przypadkach, ponieważ były ku temu odpowiednie podstawy. Patrząc na te liczby możemy powiedzieć, że nasze województwo funkcjonuje pod tym względem sprawnie. Blisko połowa z tych 15 tysięcy uchwał została opublikowana w Dzienniku Urzędowym – tłumaczył Mikołaj Bogdanowicz.

Nadzór ogólny nad uchwałami lokalnych samorządów prowadzony jest w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy oraz w dwóch delegaturach we Włocławku i w Toruniu. Łącznie nad uchwałami pracuje 16 osób.

fot. K-P UW Bydgoszcz

(źródło: UW Bydgoszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%