Przedstawiciele 130 jednostek samorządu terytorialnego spotkali się dziś w urzędzie wojewódzkim z wojewodą i jego służbami oraz z przedstawicielami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. Celem spotkania było omówienie aktualnych problemów związanych z nadzorem prowadzonym przez wojewodę i RIO oraz zmian w obowiązujących przepisach.
Spotkanie z samorządowcami poprzedziła konferencji prasowa wojewody Mikołaja Bogdanowicza, prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy Daniela Jurewicza i dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli K-P UW Agnieszki Makary.
- Dziś z samorządowcami będziemy rozmawiali o tym, gdzie jest najwięcej problemów i kontrowersji w obszarach, w których badamy tę legalność – mówił wojewoda.
- Są to uchwały podejmowane w obszarze oświaty i gospodarki nieruchomościami, kwestie dotacji do ochrony środowiska, czy uchwały związane z utrzymaniem czystości i porządku w gminach lub zagospodarowaniem w wodę i odprowadzaniem ścieków – powiedział przedstawiciel rządu w terenie.
Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że od stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy o finansach publicznych. Mają one wpływ na współpracę między samorządami a RIO, która nadzoruje samorządy pod kątem prowadzonej przez nie polityki finansowej.
Prezes Daniel Jurewicz dodał, że głównym powodem podjęcia tej ustawy był wzrost dbałości o jawność, przejrzystość finansów publicznych, ale również przeciwdziałanie nadmiernemu zadłużeniu.
- Tak więc następują zmiany w ustalaniu limitów zadłużenia. Ustawa ma również za zadanie walkę z różnymi ukrytymi formami zadłużenia – podkreślił.
Urząd Wojewódzki otrzymał w 2018 roku przeszło 15 tysięcy uchwał. Na każdą z nich przysługuje prawo do rozstrzygnięcia nadzorczego.
- W ubiegłym roku jako wojewoda skorzystałem z tego prawa w 110 przypadkach, ponieważ były ku temu odpowiednie podstawy. Patrząc na te liczby możemy powiedzieć, że nasze województwo funkcjonuje pod tym względem sprawnie. Blisko połowa z tych 15 tysięcy uchwał została opublikowana w Dzienniku Urzędowym – tłumaczył Mikołaj Bogdanowicz.
Nadzór ogólny nad uchwałami lokalnych samorządów prowadzony jest w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy oraz w dwóch delegaturach we Włocławku i w Toruniu. Łącznie nad uchwałami pracuje 16 osób.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz