Zamknij

Moniuszko i jego uczniowie

20:23, 20.08.2019 E.S Aktualizacja: 20:28, 20.08.2019
Skomentuj Moniuszko i jego uczniowie - fot. MGBP w Więcborku Moniuszko i jego uczniowie - fot. MGBP w Więcborku

Dnia 16 sierpnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce koncert pt. „Moniuszko i jego uczniowie”. Tego dnia w książnicy wystąpili: Monika Litwin-Dyngosz – mezzosopran, Wojciech Dyngosz – baryton oraz Wojciech Broczkowski – fortepian. Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznych „Dni Więcborka”. 

Na wstępie warto kilka zdań poświęcić wykonawcom. Pani Monika i jej mąż to założyciele Agencji Artystycznej Otello. Skupia ona wokół siebie muzyków, instrumentalistów oraz solistów. Przez 20 lat swojej działalności przygotowali liczne programy artystyczne. Zyskały one nie tylko życzliwą opinię krytyków ale przede wszystkim uznanie odbiorców.

Monika Litwin-Dyngosz pochodzi z Koszalina. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz. Jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznegio Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Wydziału Wokalno-Aktorskiego tejże uczelni w klasie prof. Alicji Marczak Faberowej oraz Podyplomowych Studiów na kierunku Menager Kultury. Swoje umiejętność wokalne doskonaliła na wielu kursach. Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy. Posiada szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy. Bierze udział w koncertach arii oraz duetów operowych i operetkowych. Często występuje z recitalami kameralnymi. 

Wojciech Dyngosz urodził się w Kwidzynie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 8 lat. Pielęgnowanie własnego zainteresowania muzyką przyniosło wymierne korzyści. Został bowiem przyjęty do Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiegio w Bydgoszczy. Pierwszy debiut artysty miał miejsce już na pierwszym roku studiów partią „Świstosa” w „Krakowiakach i Góralach” W.Bogusławskiego i J.Stefaniego. Za swój prawdziwy debiut uważa jednak występ w partii „Pinga”  w operze Turandot G.Pucciniego na inauguracyjnym spektaklu III-go Bydgoskiego Festiwalu Operowego w IV 1996 roku. Od 1997 roku współpracuje z Opera Nova w Bydgoszczy. Poza tym współpracuje m. in. z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Współpracował również z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Dolnośląską we Wrocławiu. Koncertował w kraju i za granicą. Brał również udział w tournée na terenie Niemiec oraz Holandii śpiewając repertuar operowy oraz oratoryjno- kantatowy.

Wojciech Broczkowski ( ur. W 1966 roku w Płocku) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Brał udział w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był laureatem Konkursu im Fryderyka Chopina w Göttingen w roku 1990. Współpracuje z Orkiestrą im Johanna Straussa, oraz koncertuje głównie w charakterze akompaniatora. Od 1992 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale Jazzu i Edukacji Muzycznej ,Wokalno – Aktorskim oraz Instrumentalnym, akompaniując w klasie trąbki.

W piątkowe popołudnie licznie zgromadzona widownia miała okazję usłyszeć utwory autorstwa polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga Stanisława Moniuszki. A także Zygmunta Noskowskiego. Wymienieni kompozytorzy często sięgali do słów poetów łącząc ich dorobek z własną muzyką. Artyści wykonali m.in. utwór „Smutno” ze słowami Mariana Gawalewicza. „Pieśń Wieczorną” do słów Ludwika Kondratowicza. Nie zabrakło „Stacha” ze słowami Marii Konopnickiej. Brawami zakończyło się wykonanie słynnej „Prząśniczki” do słów Jana Czeczota. Zebrani usłyszeli również „Złotą rybkę” do słów Jana Zachariasiewicza, „Dziada i babę” z tekstem Józefa Ignacego Kraszewskiego, „Matyska” ze słowami Władysława Syrokomli czy Krakowiaczka z tekstem zaczerpniętym z poematu Edmunda Wasilewskiego pt. „Krakowiak”. Specjalną niespodzianką na zakończenie koncertu był „Humorystyczny duet dwóch kotów”. Jest to miniaturowa kompozycja wokalna, której treść sprowadza się do jednego słowa – kociego „miau” – wielokrotnie powtarzanego. Koncert był wspaniały nie tylko z uwagi na umiejętności wokalne wykonawców ale także w związku z zaangażowaniem publiczności. Zgromadzeni śpiewali razem z artystami. Trzeba tu wspomnieć o gawędziarskim talencie Pana Wojciecha Dyngosza. Każdy utwór poprzedzony był zapowiedzią. Z tych pauz widzowie zapamiętają niezliczone anegdoty dotyczące nie tylko okoliczności powstania samych utworów, ale także ich wykonania. Bydgoski artysta już po kilku zdaniach zdobył sobie uznanie słuchaczy.

Występ został nagrodzony owacjami na stojąco. Słowa podziękowania wypowiedziała w kierunku artystów nie tylko Dyrektor Biblioteki Pani Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel ale także Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski. Każdy obecny mógł wykonać wspólnie z artystami  pamiątkową fotografię. Koncert pt. „Moniuszko i jego uczniowie” na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Mamy nadzieję, że bydgoscy artyści wystąpią jeszcze kiedyś w naszej bibliotece.

tekst i fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%