Zamknij

Będzie kolejny kryzys w sklepach? Chodzi o możliwy brak tego produktu na półkach

11.40, 07.08.2022 Źródło: Interia.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Czy ryż będzie kolejnym produktem, którego zacznie brakować na sklepowych półkach? Eksperci wskazują, że słabsze niż w ostatnich latach zbiory tego produktu w Indiach mogą spowodować kolejny kryzys żywnościowy. 

W ostatnim czasie Polacy masowo wykupują cukier ze sklepów. Braki tego towaru widać na półkach, a cena za kilogram zdecydowanie wzrosła. Choć politycy zapewniają, że cukru nie zabraknie to Polacy robią zapasy. 

Wiele sklepów zdecydowało się na wprowadzenie limitu na zakup cukru. W sklepach zaczyna brakować także octu, a jak twierdzi ekspert odpowiadający za eksport produktów rolny Mukesh Jain wkrótce mogą być problemy, na całym świecie, z brakiem ryżu. 

Niedobory ryżu? Indie mają problem

Indie są liderem w eksporcie ryżu. Odpowiadają aż za 40 proc. światowego handlu, dlatego spadająca produkcja może być problemem dla całego świata. Wszystko przez suszę i nierównomierne opady. 

- Generalnie opady deszczu w kraju przekraczają normę o 10 proc., ale są nierówne pod względem geograficznym. Z jednej strony w stanach środkowych i południowych odnotowano opady o 30 proc. wyższe niż zazwyczaj, a z drugiej - susza nawiedziła regiony, które odpowiadają nawet za jedną czwartą produkcji ryżu - wskazuje serwis Interia.pl

W przypadku, kiedy sytuacja się utrzyma to władze indyjskie, zdaniem ekspertów, mogą ograniczyć sprzedaż zagraniczną by przeciwdziałać wzrostowi cen w kraju. 

- Rząd w Delhi ograniczył już wcześniej eksport cukru i pszenicy - dodaje autor tekstu. 

Indie sprzedają uprawiany u siebie ryż do ponad 100 krajów świata, a za eksportowany ryż, zdaniem ekspertów w tej sytuacji będzie trzeba wkrótce płacić nawet 400 dolarów za tonę.

(Źródło: Interia.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%