Zamknij

kWp w instalacji fotowoltaicznej - czyli, jak dobrać odpowiednią moc instalacji

20:30, 19.03.2020 materiał partnera Aktualizacja: 20:32, 19.03.2020
Skomentuj kWp w instalacji fotowoltaicznej - czyli, jak dobrać odpowiednią moc instalacji - fot. partnera kWp w instalacji fotowoltaicznej - czyli, jak dobrać odpowiednią moc instalacji - fot. partnera

Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonały sposób na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a zarazem zmniejszenie poboru energii elektrycznej. Kosztowna, często wspomagana dotacjami inwestycja, służy nam przez długie lata. Osoby, które dopiero przymierzają się do założenia paneli słonecznych, powinny jednak zgłębić temat mocy instalacji fotowoltaicznej, wyrażanej w jednostce kWp. Do tego potrzebujemy stosownych obliczeń, między innymi średniego zużycia energii w budynku, którego dotyczy planowana inwestycja.

Co jeszcze musimy wziąć pod uwagę przy wyborze mocy instalacji fotowoltaicznej?

Obliczenia, których dokonamy, wskażą nam, jakiej mocy potrzebujemy. Są jednak czynniki, które określają nasze możliwości względem montażu. Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków, jakie posiadamy, możemy zdecydować się na montaż na dachu, lub na gruncie. Najważniejsza jest tutaj ekspozycja miejsca względem słońca. Dach z ekspozycją na południe jest najlepszym rozwiązaniem, jednak również przy ekspozycji wschodniej lub zachodniej możemy uzyskać zadowalające efekty. W takich przypadkach właśnie podniesienie ilości kWp poprawi działanie paneli. Kierując się wyborem miejsca, powinniśmy pamiętać również o nachyleniu dachu, oraz możliwości zacienienia go przez drzewa. Natomiast z uwagi na dodatkowy ciężar, należy również wziąć pod uwagę stan i wytrzymałość szkieletu i pokrycia dachu.

Ile wynosi kWp – obliczanie mocy instalacji

Istnieje pewna zależność, która przyjmuje, że na nasze polskie warunki słoneczne każde zużyte rocznie 1000kWh przypada 1,25kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Jest to jednak bardzo ogólna wskazówka, którą uściślimy wzorem, gdzie:

  • Ek – ilość zużytej energii w kWh
  • a – zużycie własne w %
  • b – energia oddana do sieci w %
  • opust – 0,8 za 1kWh(instalacja do mocy 10kW) lub 0,7kWh(instalacja o mocy 10 do 50kW)
  • a+b=100%
  • Uzysk – roczne wyprodukowanie energii z 1kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV liczona w kWh

Moc instalacji (kWp) = [(Ek x a) + [(Ek x b) / Opust)]] / Uzysk

kWp a opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałą opcją, kiedy mamy do dyspozycji zaplecze finansowe na omawianą inwestycję, która odpowiednio zrealizowana, szybko się zwróci. Jednak oprócz warunków, w jakich będzie się znajdować, musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy instalacji, czyli kWp. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc dokładne obliczenie jej według podanego wzoru i zastosowanie się do wyniku. Zastosowanie bowiem większej mocy, niż jest nam potrzebna, spowoduje jedynie większe koszty inwestycyjne, a i tak nie wpłynie to pozytywnie na naszą kieszeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%