Zamknij

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza - najważniejsze informacje

13:00, 27.03.2020 materiał partnera Aktualizacja: 11:09, 01.04.2020
Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza - najważniejsze informacje - fot. partnera Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza - najważniejsze informacje - fot. partnera

Kredyt hipoteczny to często istotny kredyt inwestycyjny w działalności gospodarczej. Żeby firma mogła się sprawnie rozwijać, niezbędne jest pozyskanie kapitału obcego, który pozwoli opłacić kolejne projekty. Wiele firm potrzebuje nieruchomości już na początku swojej działalności, a co za tym idzie, może nie mieć środków, aby sfinansować go na własną rękę.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest więc właśnie kredyt hipoteczny (znajdź najlepszą ofertę na direct.money.pl) . Co powinien wiedzieć o nim każdy przedsiębiorca?

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa przedsiębiorcy

Każdy, kto ubiega się o kredyt hipoteczny, musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową.  Jak najbardziej obejmuje to również przedsiębiorców.  Często są oni jednak w trudniejszej sytuacji niż osoby prywatne.  Banki traktują bowiem przedsiębiorców jako klientów podwyższonego ryzyka.  Tym samym często podwyższają wymagania, jakie trzeba spełniać, żeby otrzymać kredyt.

Co bank bierze pod uwagę, badając zdolność kredytową przedsiębiorstwa?

Kiedy przedsiębiorca ubiega się o kredyt hipoteczny, musi się liczyć z bardzo dokładnym sprawdzaniem zdolności kredytowej przez bank.  Analitycy bankowi biorą pod uwagę szereg czynników, które łącznie składają się na ostateczną ocenę możliwości kredytowych wnioskodawcy.  Które czynniki są kluczowe w przypadku przedsiębiorstwa?

  • Dotychczasowe wyniki finansowe,
  • ewentualne zadłużenie,
  • struktura kapitału,
  • posiadany majątek,
  • biznesplan lub plan strategiczny rozwoju firmy,
  • konkurencyjność firmy,
  • wpływ czynników z otoczenia, na które firma nie ma wpływu.

W przypadku nowo powstałych firm, które dopiero wchodzą na rynek, dobrze przygotowany biznesplan jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który analizują banki. To właśnie z niego są w stanie wysnuć wniosek, czy początkujący przedsiębiorca rokuje na osobę spłacającą kredyt regularnie, czy też niekoniecznie.  Warto więc przyłożyć do niego dużą wagę oraz w miarę możliwości skonsultować dokument z ekspertami.

Warto wiedzieć

Istnieją branże, w których trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny.  Są to branże:

  • turystyczna,
  • gastronomiczna,
  • transportowa,
  • ubezpieczeniowa,
  • budowlana.

Nie oznacza to jednak, że nie da się otrzymać kredytu hipotecznego w takich branżach.  Może to jednak wymagać wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub poręczenia zobowiązania.

Kredyt hipoteczny dla firmy – kto może się ubiegać?

Każdy bank może mieć trochę inne wymagania w stosunku do klientów biznesowych.  Zazwyczaj jednak wymogiem banku jest minimalny czas istnienia firmy na rynku.  W praktyce na kredyt hipoteczny nie mają więc szans firmy, które istnieją na rynku krócej niż dwanaście miesięcy.  Zdarza się, że bank dodatkowo zaostrza ten wymóg, na przykład oczekując, że firma będzie działać od dwóch lat.

O kredyt hipoteczny może ubiegać się zarówno firma jednoosobowa, jak i przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników.  Większa skala biznesu, czyli też więcej zatrudnionych pracowników zdecydowanie zwiększa szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej od banku.

Aby otrzymać tani kredyt hipoteczny, konieczne jest także wniesienie wkładu własnego. Na ten moment nie ma szans na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego dla przedsiębiorców.  Jego wysokość określa bank, kierując się sytuacją finansową oraz branżą, w której działa wnioskodawca.  Nie musi być to jednak zabezpieczenie w gotówce.  Banki są otwarte również na inne formy zabezpieczeń kredytu.

Najtańszy kredyt hipoteczny dla firm – gdzie szukać?

Każdy przedsiębiorca chce wziąć możliwie najtańszy kredyt hipoteczny.  Oferty dla firm nie są jednak tak łatwo dostępne, jak oferty dla osób prywatnych.  Firmy mają bowiem inne pole do negocjacji, co do warunków kredytu.  Muszą też dostarczyć znacznie więcej dokumentów.  Kredytu najlepiej więc szukać z pomocą doradcy kredytowego.

Jak obliczyć, czy na pewno opłaca Ci się zaoferowany kredyt hipoteczny?  Kalkulator kredytowy z pewnością będzie dla Ciebie dużym ułatwieniem. W przypadku firmy musisz jednak patrzeć na opłacalność kredytu pod wieloma kątami.  Pamiętaj zatem, żeby oceniać tę inwestycję możliwie szeroko, biorąc pod uwagę strategię firmy, jej otoczenie oraz sytuację gospodarczą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%