Zamknij

Jak potwierdzić ojcostwo i kiedy trzeba wybrać się do adwokata?

23:25, 20.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:31, 20.02.2019
Skomentuj Jak potwierdzić ojcostwo i kiedy trzeba wybrać się do adwokata? - fot. partnera Jak potwierdzić ojcostwo i kiedy trzeba wybrać się do adwokata? - fot. partnera

Jesteś ojcem dziecka, ale twoja partnerka nie jest twoją żoną? W takiej sytuacji, prawo nie zostawia wątpliwości - musisz dokonać uznania ojcostwa. Przed podobną koniecznością staje coraz więcej par w Polsce. Sprawdź co należy zrobić by dochować wszelkich formalności.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Poniższe zasady dotyczą najbardziej powszechnych przypadków uznania ojcostwa. Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości bądź twoja sytuacja jest bardziej skomplikowana, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W największych polskich miastach oferta usług prawniczych jest szeroka, a na twoje pytanie może odpowiedzieć wykwalifikowany radca prawny czy adwokat. Katowice, Warszawa, Kraków, Wrocław – niezależnie od wielkości miasta, uzyskanie cennej porady prawnej nie powinno stanowić problemu. To ważne, by cały proces uznania ojcostwa został przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa. Po pierwsze dla dobra dziecka, a po drugie dla was – młodych rodziców, którzy tuż po porodzie będą mieli wiele więcej na głowie niż tylko załatwianie spraw urzędowych.

Uznanie ojcostwa – jakie warunki?

Możemy wyróżnić trzy podstawowe warunki, które muszą być spełnione, by uznanie ojcostwa doszło do skutku:

  • dziecko musi być niepełnoletnie;
  • zgoda matki (matka dziecka musi potwierdzić, że mężczyzna uznający dziecko jest jego ojcem - może złożyć odpowiednie oświadczenie wraz z ojcem lub w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia przez niego oświadczenia o uznaniu ojcostwa);
  • miejsce uznania (Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na sporządzenie aktu urodzenia dziecka).

Kto może uznać ojcostwo?

Co do zasady, uznania ojcostwa dokonuje mężczyzna, w stosunku do dziecka, które uważa za swoje. Nie każdy ojciec może jednak tego dokonać. Mężczyzna musi mieć ukończony 16 rok życia, a wobec niego nie może być przesłanek do zupełnego ubezwłasnowolnienia. Warto jednak pamiętać, że taka osoba nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. W związku z tym uznanie ojcostwa może dokonać tylko przed sądem opiekuńczym. 

Na co wpływa uznanie ojcostwa?

Uznanie ojcostwa (kiedyś nazywane uznaniem dziecka), to potwierdzenie, że dany mężczyzna faktycznie jest ojcem dziecka. Po pierwsze, wiec taki akt pozwala na wpisanie w akcie urodzenia, w miejsce ojca mężczyznę, który uznał ojcostwo. W ten sposób uznający w świetle prawa staje się pełnoprawnym rodzicem z pełną władzą rodzicielską oraz prawem do wzajemnego dziedziczenia z dzieckiem. Co ważne, podczas dokonywania uznania ojcostwa rodzice podejmują także decyzje o jego przyszłym nazwisku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%