Zamknij

Uszkodzenia ciała po wypadku, a konieczność dostosowania mieszkania. Czy poszkodowany ma prawo do zwrotu poniesionych kosztów?

12:59, 03.04.2017 materiał partnera
Skomentuj Uszkodzenia ciała po wypadku, a konieczność dostosowania mieszkania - fot. nadesłane Uszkodzenia ciała po wypadku, a konieczność dostosowania mieszkania - fot. nadesłane

Wypadki komunikacyjne mają znaczący wpływ na zdrowie poszkodowanych. Bardzo często poniesione obrażenia zmuszają nas do całkowitego przeorganizowania dotychczasowego życia. Niestety wszystkie podejmowane działania generują znaczne koszty, a w szczególności dotyczy to dostosowania przestrzeni mieszkalnej pod osobę, która stała się inwalidą na skutek wypadku. Czy w takiej sytuacji poszkodowany może dochodzić stosownej rekompensaty pieniężnej?

Przystosowanie mieszkania do potrzeb inwalidzkich

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo do wystąpienia o zwrot kosztów adaptacji mieszkania. - Kiedy zdarzenie drogowe doprowadziło do upośledzenia funkcji organizmu roszczący może żądać zwrotu wydatków na dostosowanie do jego potrzeb pomieszczeń. Poszkodowani występują najczęściej o środki pieniężne za przerobienie łazienki, ubikacji, czyli wymianę armatury, zainstalowanie urządzeń pomocowych podpór, balustrad. - mówił specjalista Kancelarii Odszkodowawczej z portalu https://www.tuodszkodowania.pl/. Należy podkreślić, że w przypadku wysokiego stopnia kalectwa poszkodowany może dochodzić też zwrotu kosztów związanych ze zmianą mieszkania.Warto zaznaczyć, że roszczenie to dotyczy poszkodowanych, którzy zamieszkiwali na wysokich piętrach budynków bez wind. Ponadto możliwe jest dochodzenie przez poszkodowanego rekompensaty za wykonanie specjalnych podjazdów, pochylni i innych urządzeń niwelujących bariery architektoniczne.

Czy poszkodowany w wypadku może ubiegać się o zakup dostosowanego pojazdu?

Omawiając zwrot kosztów z polisy OC sprawcy wypadku warto wspomnieć o zakupie pojazdu przystosowanego dla inwalidy. Orzecznictwo Sądu Najwyższego określa przesłanki, które są niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów nabycia pojazdu inwalidzkiego. Pierwszym elementem jest wskazanie, ze pojazd jest niezbędny w dalszym leczeniu lub rehabilitacji, a nawet kompensowaniu kalectwa. Zwrot kosztów jest też możliwy, gdy wykażemy związek pomiędzy zakupem pojazdu, a kontynuowaniem pracy zarobkowej lub prowadzeniu działalności gospodarczej. Poszkodowani w wypadkach nie mogą też dochodzić zwrotu kosztów nabycia pojazdu dla osoby, która świadcząc opiekę będzie przewozić poszkodowanego. Na koniec warto zaznaczyć, że pokrzywdzony w wypadku ma prawo też dochodzi kosztów przystosowania posiadanego pojazdu do odniesionych obrażeń.

Jak dochodzić zwrotu kosztów od ubezpieczyciela?

Poszkodowany chcący dochodzić zwrotu kosztów za przystosowanie mieszkania, czy zakup pojazdu inwalidzkiego zobowiązany jest do wystąpienia z wnioskiem odszkodowawczych do właściwego ubezpieczyciela. Bardzo ważną kwestią są dokumenty potwierdzające powstałe wydatki tj. rachunki, paragony, umowy, faktury. Dzięki nim dochodzenie roszczeń będzie zdecydowanie łatwiejsze. Ubezpieczyciel po otrzymaniu zgłoszenia ma obowiązek wydania decyzji o odmowie lub wypłacie odszkodowania, od której przysługuje nam odwołanie.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%