Zamknij

Rolniczy Handel Detaliczny ? ułatwienia dla rolników, na które czekaliśmy ćwierć wieku

17:25, 06.04.2017 ps
Skomentuj fot. Paweł Szydeł fot. Paweł Szydeł

W czwartek, 30 marca, w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbyła się konferencja pn. "Rolniczy Handel Detaliczny – nowa ścieżka rozwoju dla wytwórcy". Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników, którzy na ułatwienia w sprzedaży żywności, podobne do tych jakie od dawna mają ich koledzy w zachodniej części Unii Europejskiej, czekali przeszło ćwierć wieku.

1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. Dzięki temu, w ramach rolniczego handlu detalicznego, rolnicy mogą sprzedawać żywność wyprodukowaną we własnym gospodarstwie, bez obowiązku płacenia podatku do kwoty 20 tysięcy zł. Także po przekroczeniu tego progu dalsza sprzedaż będzie możliwa, ale od uzyskanej nadwyżki trzeba będzie płacić podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych, w wysokości tylko 2% - rozliczany w Urzędzie Skarbowym, poprzez złożenie na formularzu PIT stosownych danych.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował konferencję, podczas której specjaliści Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Urzędu Skarbowego przybliżyli zainteresowanym problematykę RHD.

Konferencję otworzył Ryszard Kamiński, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Witając gości, podkreślił, że konferencja ta jest doskonałą okazją do dyskusji na temat ułatwienia zasad sprzedaży dla rolników przetwarzających produkty z własnego gospodarstwa. W problematykę wystąpień konferencyjnych wprowadził Pan Piotr Sawa kierownik działu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który przedstawił podstawowe założenia ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. 

Tematem przewodnim pozostałych wystąpień były zasady bezpieczeństwa żywności, oznakowania produktów oraz związane z opodatkowaniem obowiązujące rolników w zakresie rolniczego handlu detalicznego. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie wzięło udział ponad 80 osób. Dyskusjom nie było końca.

 

Rolniczy Handel Detaliczny – przepisy obowiązujące od stycznia 2017 roku

W ramach rolniczego handlu detalicznego rolnicy mogą sprzedawać żywność wyprodukowaną we własnym gospodarstwie, bez obowiązku płacenia podatku do kwoty 20 tysięcy zł.

Po przekroczeniu tego progu sprzedaż będzie dalej możliwa, ale od uzyskanej nadwyżki trzeba już będzie płacić podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych, w wysokości 2% - rozliczany w Urzędzie Skarbowym, poprzez złożenie na formularzu PIT stosownych danych.

Sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego wymaga prowadzenia prostej ewidencji sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, odrębnej dla każdego roku podatkowego. Zawierać ona musi co najmniej następujące informacje: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku oraz ilość i rodzaj przetworzonych produktów. Można ją sporządzać w wersji elektronicznej lub papierowej – najważniejsze jest to, aby zawierała ona wymagane powyżej dane i żeby wiadomo było, w którym momencie zaczyna się polegać obowiązkowi podatkowemu.

Handel rolniczy nie może być prowadzony na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej (z pewnymi wyjątkami).

Rolnicy zainteresowani tego typu sprzedażą zobowiązani są do urzędowej rejestracji na najmniej 30 dni przez dniem rozpoczęcia planowanej działalności. Wniosek w formie pisemnej należy złożyć do:

  • w przypadku zamiaru sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego lub produktów zawierających zarówno produkty zwierzęce jak i roślinnej do Powiatowego Lekarza Weterynarii,
  • w przypadku zamiaru sprzedaży żywności pochodzenia niezwierzęcego do Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Rolnicy mogą sprzedać różnego rodzaju produkty przetworzone w swoim gospodarstwie, m.in: szynki, kiełbasy, pasztety, masło, mleko, jaja, sery, marynaty, kiszonki, wyroby garmażeryjne bezmięsne, pierogi z mięsem, mąkę, kaszę, płatki, otręby, chleb, wyroby cukiernicze, oleje, soki, dżemy itd. 

Ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu ma stanowić co najmniej 50% składu tego produktu, z wyłączeniem wody.

Do pobrania:

Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz.U.poz.1961) http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1961/D2016000196101.pdf


Prezentacje wykładowców do pobrania:

– Przykłady etykiet na produkty spożywcze 

– rhd konferencja.pptx 

– Sanepid 

– Weterynaria 

– Znakowanie żywnosci wprowadzanej do obrotu w ramach rolniczego handlu detalicznego 

(ps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

brawobrawo

0 0

PSL, niby partia chłopska, która rządziła prawie nieprzerwanie od 89 roku nic w tej sprawie nie potrafił zrobić, a tu proszę. 21:10, 07.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%