Zamknij

Jak uzyskać odszkodowanie z polisy ubezpieczenia domu?

10:56, 14.09.2017 materiał partnera
Skomentuj Jak uzyskać odszkodowanie z polisy ubezpieczenia domu? - fot. nadesłane Jak uzyskać odszkodowanie z polisy ubezpieczenia domu? - fot. nadesłane

Gwałtowne burze i inne zjawiska atmosferyczne, które co raz częściej pojawiają się nad Polską powodują wiele szkód w majątku osób zamieszkujących na obszarze ich przechodzenia. Podobnie niebezpieczne są różne okoliczności losowe, jak np. pożary, czy osuwiska.  Oczywiście nie sposób w pełni zabezpieczyć majątek przed zdarzeniami losowymi, dlatego warto zawrzeć umowę ubezpieczenia naszego dobytku.  Odszkodowanie, które możemy uzyskać w przypadku takiego nieszczęścia na pewno pomoże nam powrócić do normalnego życia.

Polisa ubezpieczenia domu

Zgodnie z Kodeksem cywilnym umowa ubezpieczenia polega na tym, że ubezpieczyciel zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. W przypadku ubezpieczeń majątkowych, np. takich jak ubezpieczenie domu świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku – zwanego wypadkiem ubezpieczeniowym. Niestety umowy te bywają niejednoznaczne, co w rzeczywistości powoduje problemy z uzyskaniem odszkodowania. W takiej sytuacji warto pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem sądów polskich wszelkie wątpliwości w umowie ubezpieczenia obciążają ubezpieczyciela.

Jak dochodzić odszkodowanie z polisy ubezpieczenia domu?

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy uczynić po uszkodzeniu, czy zniszczeniu domu jest dokładna dokumentacja wszelkich szkód. Oczywiście w tak nerwowej sytuacji trudno myśleć o takich sprawach, jednak pełne udokumentowanie rozmiarów szkody jest niezbędne dla dochodzenia odpowiedniego odszkodowania. Następnie należy zgłosić szkodę do naszego ubezpieczyciela. Na podstawie przedstawionych przez nas dokumentów, najczęściej fotografii, ubezpieczyciel dokonuje wyceny szkody i proponuje kwotę odszkodowania. Jeżeli na nią przystaniemy umówiona kwota zostanie nam wypłacona.

W przypadku większych strat lub w sytuacji, gdy nie zgadzamy się z wyceną dokonaną na podstawie przedłożonych przez nas dokumentów ubezpieczyciel skieruje do nas rzeczoznawcę. Jego zadaniem będzie dokładna wycena wszystkich szkód wywołanych wypadkiem ubezpieczeniowym. Ważne jest, aby do momentu przybycia rzeczoznawcy nie naprawiać żadnych zniszczeń. Powinniśmy zabezpieczyć nasz dom w takim stanie, jaki pozostał po wypadku. Na podstawie opinii rzeczoznawcy ubezpieczyciel podejmie decyzję co do wypłaty odszkodowania. Od tej decyzji można się odwołać, a gdy to nie przyniesie efektu należy zwrócić się do Rzecznika Finansowego i Rzecznika Konsumentów. Skutecznym sposobem dochodzenia swoich praw jest wniesienie powództwa cywilnego do właściwego sądu.

Najczęściej wypłacenie odszkodowania jest uzależnione od utrzymania domu w odpowiednim stanie technicznym, np. poprzez regularne sprawdzanie jakości instalacji elektrycznej, czy zainstalowanie piorunochronu. Poza tym odszkodowanie zostanie wypłacone tylko za szkody wyrządzone w wyniku wypadku ubezpieczeniowego. Aby uniknąć trudności związanych z dochodzeniem odszkodowania z polisy ubezpieczenia domu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%