Zamknij
REKLAMA

Czarnek: rozmawialiśmy o powrocie uczniów do szkół i o systemie wynagradzania nauczycieli

19:40, 29.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Rozmawialiśmy na temat powrotu uczniów do szkół, programach wsparcia po nauce zdalnej oraz o systemie wynagradzania nauczycieli - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek po spotkaniu Zespołu ds. statutu zawodowego nauczycieli.

Zapowiedział, że następne spotkanie zespołu będzie poświęcone systemowemu podejściu do wynagradzania nauczycieli. Ma się ono odbyć 18 maja, a podstawą do rozmów będzie materiał, który ma przekazać stronom resort edukacji i nauki.

"Za nami dwie godziny bardzo dobrego, merytorycznego spotkania z przedstawicielami organizacji związkowych, z przedstawicielami organizacji samorządowych, z przedstawicielami innych resortów w ramach zespołu do spraw statusu zarodowego pracowników oświaty. Dwie godziny merytorycznej rozmowy zarówno na temat tego, co przed nami, czyli powrót do nauki stacjonarnej klas I-III (szkół podstawowych - PAP), powrót do nauki hybrydowej klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych. I w końcu pełna nauka stacjonarna z końcem maja" - powiedział Czarnek na konferencji po spotkaniu.

Mówił, że członkowie zespołu rozmawiali na temat programów wsparcia uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej: wsparcia merytorycznego, psychologicznego i poprawy kondycji fizycznej, a także na temat zbliżających się matur i egzaminu ósmoklasisty.

"W końcowej części naszego spotkania toczyły się rozmowy na temat systemu wynagradzania nauczycieli, systemowego podejścia do tego tematu. Tutaj zaczęliśmy dyskusję, znów bardzo merytoryczną. I umówiliśmy się już na spotkanie stacjonarne na 18 maja, korzystając z tego, że będzie już większa możliwość rzeczywiście spotykania się na żywo" - poinformował minister edukacji i nauki.

"Ta dyskusja niezwykle ważna poprzedzona będzie materiałem pisemnym, który przekażemy stronie związkowej i stronie samorządowej. Na bazie tych materiałów pisemnych będziemy dyskutować na temat statusu zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty po to, by dokonać takich zmian, które uatrakcyjnią zawód nauczyciela" - wskazał Czarnek.

Mówiąc o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej i ich wsparciu po nauce zdalnej szef MEiN zaznaczył, że jeśli chodzi o wsparcie merytoryczne "uzgodniliśmy, że będziemy w tej sprawie niezwykle elastyczni".

"Ci dyrektorzy i nauczyciele, którzy zdecydują, że to wsparcie dodatkowe w postaci jednej godziny tygodniowo dobrowolnych zajęć dodatkowych chcą realizować od czerwca, będą mieli taką możliwość" - zaznaczył. Natomiast - jak mówił - "ci dyrektorzy i nauczyciele, którzy najpierw będą chcieli rozpoznać warunki i wiedzę uczniów, którą posiedli w czasie nauki zdalnej i na tej bazie organizować zajęcia dodatkowe, będą rozpoczynać je od września". Czarnek poinformował, że do połowy maja zostaną przygotowane wszystkie szczegóły.

Wyjaśnił, że elastyczne podejście pozwoli na to by środki na wsparcie były wykorzystane w jak najbardziej efektywny sposób. "Dokładnie w ten sam sposób zaplanowane jest postępowanie z programem wsparcia kondycji fizycznej - szkoły będą mogły zdecydować, czy uruchomią go w czerwcu, czy we wrześniu" - mówił.

Czarnek wyraził zadowolenie z powrotu dzieci do nauki stacjonarnej. "Jesteśmy przekonani, że zakończenie roku szkolnego 25 czerwca rzeczywiście przyczyni się mocno do tego, że poprawi się wiedza, ale też samopoczucie uczniów, odbuduje się ich wspólnota i więź między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami" - mówił minister.

Zaapelował jednocześnie do dyrektorów, którzy - mówił - "chyba nieroztropnie zaplanowali w niektórych miejscach tzw. dni dyrektorskie w dniach 4-7 maja". "Nie po to dzieci wracają do systemu stacjonarnego (...), żeby zarządzać dni dyrektorskie, dni wolne od pracy" - zauważył. "To są rzadkie przypadki, ale apelujemy do tych dyrektorów, żeby nie korzystali z tego prawnego uprawnienia, ale żeby tak zorganizowali pracę szkół, aby dzieci mogły wrócić 4 maja do kształcenia w trybie stacjonarnym" - zaznaczył Czarnek.

Szef MEiN był pytany na konferencji m.in. o wątpliwości związane z powrotem do stacjonarnej nauki w szkołach. Przytoczono na niej treść petycji podpisanej przez kilka tysięcy uczniów, którzy zwracali uwagę, że taka sytuacja przysporzy im więcej stresu i nie pozwoli skupić się na egzaminach.

"Rozumiem, że petycja została podpisana przez uczniów, mogę do nich zaapelować młodzieżowo: +take it easy+. Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Nikt nie będzie państwa stresował, wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole" - powiedział Czarnek.

Przypomniał też swój apel, aby po powrocie do szkół skupić się głównie na odbudowaniu wspólnoty i więzi między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami.

"Temu towarzyszą także wymagania dla uczniów, które są standardowe w każdym roku szkolnym. Nie bójmy się obowiązków. Obowiązek to nie stres. Każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota i jest dużo lepszy niż kilka dni nauki zdalnej" - powiedział.

Zdaniem ministra edukacji dyskusja, aby uczniowie wrócili do szkół od następnego roku szkolnego jest całkowicie bezzasadna.

Szef MEiN pytany był też o zasady organizacji nauki hybrydowej. Wyjaśnił, że zasady po 15 maja dla klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych będą takie same, jakie są obecnie klasach I-III. "To znaczy - co najwyżej 50 proc. uczniów w szkole i co najmniej 50 proc. uczniów w nauczaniu zdalnym, naprzemiennie" - podał.

Minister odniósł się także do kwestii związanych z przedmiotami: wychowanie do życia w rodzinie, religia i etyka.

"Jednym z priorytetów kolejnego roku szkolnego będzie wychowanie do życia w rodzinie, bo chcemy promować ten przedmiot" - powiedział Czarnek, przypominając, że każdego roku minister edukacji i nauki przedstawia priorytety na kolejny rok.

Szef resortu edukacji przyznał dalej, że nie będzie to pociągało za sobą zmiany podstawy programowej ani liczby godzin przedmiotu. Jak mówił resort "stawia na promocję tego przedmiotu", na którym "młodzi ludzie mogą uzyskiwać informacje na temat rodziny, życia w rodzinie, obowiązków rodzinnych, roli rodziny w społeczeństwie i jej wagi dla przyszłości społeczeństwa". "Rzecz niezwykle ważna, oparta na Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która powinna być promowana" - dodał.

Mówiąc o nauczaniu religii i etyki zapowiedział: "Będziemy dążyli do tego modelu, który miał miejsce jeszcze kilkanaście lat temu w polskich szkołach, tzn., żeby uczniowie wybierali albo religię, albo etykę".

"Szkoła jest miejscem, w którym uczymy i przekazujemy dzieciom wiedzę na temat systemu wartości, na bazie którego funkcjonuje to społeczeństwo, norm, które obowiązują w tym społeczeństwie" - zaznaczył. W ocenie ministra "w ramach albo lekcji religii, albo w ramach etyki - tego rodzaju wiedza powinna do uczniów trafiać".

"Tak było kilkanaście lat temu i rzeczywiście - dobrze to funkcjonowało" - zwrócił uwagę minister edukacji i nauki. Wskazał, że do tego modelu uda się "dojść dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli wystarczającą liczbę nauczycieli etyki i materiały do nauki etyki. Ten proces będzie na pewno trwał kilka lat" - zapowiedział Czarnek.

Obecnie rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje etyki lub religii, czy nie będzie uczestniczyć ani w jednych, ani w drugich. Przepisy pozwalają też na to by dziecko chodziło zarówno na lekcje religii, jak i etyki.

Zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty został powołany w listopadzie 2016 r. przez ówczesną minister edukacji narodowej Annę Zalewską. Do udziału w nim zaproszono przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty oraz przedstawicieli korporacji samorządowych.

Celem powołania zespołu było wypracowanie rozwiązań systemowych w zakresie praw i obowiązków pracowników oświaty, w szczególności w finansowania oświaty, wynagradzania nauczycieli, awansu zawodowego, czasu i warunków ich pracy. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


FanFan

8 1

Dlaczego piszecie ciagle o mgr,Przemyslawie(Boziu kopsnij rozum)Czarnku???? A gdzie artykuly o 600 ofiarach smiertelnych kazdego dnia,Nowaku,Obajtku,Rydzyku,Unijnym budzecie,zdradliwej lewicy?Naprawde nie ma innych wazniejszych tematow???? 06:34, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Fando Fan

3 6

Macie przecież te swoje tzw. "wolne media" to po co tu zaglądasz na portal dla normalnych ludzi. 19:37, 30.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FanFan

5 0

Dlatego,aby napietnowac czlonkow zorganizowanej grupy przestepczej,jaka bez watpienia jest Prawo i Sprawiedliwosc. Jesli ten argument szanownemu panu nie wystarcza ,chetnie przytocze kilka innych🤣 08:05, 01.05.2021


POLAK !!!POLAK !!!

2 6

Fan dla ciebie i wielu innych nienormalnych osobników powinien w Polsce być szpital w którym leczono by was tak długo aż do odzyskalibyście ROZUM i powrócilibyście do świata normalnych ludzi 🙂 Kim ty jesteś skoro uważasz ,że lewica dopuściła się zdrady popierając razem z PiSem unijny budżet b. korzystny dla Polski? Zapamietaj sobie ty gnido ,że Polak zawsze będzie popierał Polskę i NIGDY nie będzie Jej szkodził , tak jak to czyni oPOzycja ! 09:52, 01.05.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

FanFan

5 0

Kim jestem?Wyborca lewicy,a w zasadzie bylym wyborca... Czy to ta sama lewica ktora krzyczala na ulicach nie tak dawno,wiadomo jakie hasla????? Czy to ta sama lewica ktora,krytykowala niedawno pis za wszystko i wszystkich???A ty pusty pisiorze wciaz uwazasz,ze wszystko co pisowskie jest takie arcy Polskie??? Te pieniadze trafia do Obajtkow i Sasinow,nie do zwyklych Polakow.... apropos szpitali,pojde do kazdego byle nie zarzadzal nim Szumowski z handlarzem bronia🤣🤣🤣 12:21, 01.05.2021


RinRin

4 0

Raczej WOLAK !!! 12:40, 01.05.2021


aa

1 0

Wy byście robili lobotomię każdemu kto nie idzie zgodnie z linią partii. Po prostu faszyzm, komunizm i religijny obłęd. 19:08, 02.05.2021


marcinmarcin

1 0

naiwni ludzie... od urodzenia ojciec mi mówił ze w zyciu za darmo nikt ci nic nie da...a nam nagle ktos dal miliardy za darmo ...hahaha... splacanie dotknie jeszcze naszych praprawnukow...Grecja 2.0 07:53, 06.05.2021


gość gość

1 5

Rin i Fan .Nie ma nic gorszego dla Państwa jak mieć pod własnym dachem kolaborantów PeOwskich, zdrajców i złodziei jedzących nasz polski chleb. Nie wstyd wam krytykować wszystko co dobre dla Polski, np działalność p.Obajtka, dobrze zarządzającego PKN Orlen , którego zysk netto za I kwartał 2021 r wyniósł 1,9 mld zł. Prawie tyle samo spółka przeznaczyła na inwestycje. Przychody wzrosły do ponad 24 mld za więc pieniądze się nie zmarnowały , bo poszły na kolejne inwestycje ale TVN tego wam nie powiedział.🙂 14:50, 01.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FanFan

2 0

Chcialbym zapytac przedstawiciela lepszego sortu,ilu z tych zlodzieji i zdrajcow siedzi w wiezieniu??Nawet Nowak,tak szumnie aresztowany,bo dowody byly druzgocace,chodzi juz po wolnosci... Zbigniew Ziobro zalozyl wlasny sad,powolal swoich sedziow,a potem przegral w nim sprawe Igora Tulei🤣🤣🤣. Co do Daniela,,miekkiej pały,,... Podobno odda swoje nieruchomosci na rzadowy program 100 tys mieszkan🤣🤣🤣 17:00, 02.05.2021


FidelFidel

6 0

Faszysta i religijny dewiant udaje poliglotę. Take it easy Czarnek. My wiemy, że twój angielski jest na poziomie Adriana ( patrz wywiad dla rosyjskich pranksterów) 16:52, 01.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

gośćgość

1 3

Fidel, cyt." My wiemy"🤣, no tak wy wiecie wszystko na opak ,Wiedza rodem z TVNu lub z soku buraka , którego sowicie Platforma opłacała. Zamiast na onkologię płaciła na patologię .Może to też nie jest prawda?😡 19:43, 01.05.2021


afgafg

1 0

na patologie to zaczal placic, o ile pamietam, obecny rzad...;) 07:56, 06.05.2021


RinRin

1 0

Do ^gość^
Za to ty wiesz wszystko a TV TRAWA i z RADIA MA TWARZ i uważasz się za doskonale poinformowanego.
Co do reszty, to teraz dla Ojdyra kasa jest a na szpitale psychiatryczne dla dzieci nie ma. Mogę podawać więcej przykładów ale po co...
Proponuję przeczytać wywiad z Panem Sośnierzem ...
11:05, 03.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

0 0

gość nie podniecaj się tak za każdym razem. Wiadomo, że PO z tym przygłupawym Budką na czele to jakaś farsa, ale działania PISiaków z takim Czarnkiem to jakaś abstrakcja. O co chodzi w tym, że za każdym razem Partia obsadza stanowisko ministra edukacji kimś oderwanym od rzeczywistości człowiekiem do tego z religijnym, służalczym, partyjnym obłędem. 09:03, 07.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%