Zamknij
REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt PiS w sprawie zakazu handlu w niedziele

17:37, 29.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej.

Do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów - wynika z informacji na stronie Sejmu. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek (PiS).

Jak podano, projekt nowelizacji ustawy "dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania włączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta".

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe w rozumieniu art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności. Ewidencja ma umożliwić inspektorom pracy kontrolę, czy dana placówka spełnia kryteria określone w ustawie.

Minister właściwy ds. gospodarki określi w drodze rozporządzenia sposób prowadzenia ewidencji, jej wzór i szczegółową treść wpisów.

Z katalogu włączeń od zakazu usunięto też placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych. Jak wyjaśniono, to wyłączenie było nadużywane przez przedsiębiorców, którzy handlują papierosami "przy okazji".

Podkreślono przy tym, że sprzedaż papierosów w niedziele i święta będzie nadal możliwa przez placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu handlu na podstawie innych przepisów np. na stacjach paliw.

Znowelizowane przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Projekt nie ma na razie nadanego numeru druku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa przewiduje katalog 32 włączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Janusz Śniadek wielokrotnie zapowiadał potrzebę uszczelnienia przepisów. (PAP)

autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ amac/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

gość gość

4 10

Bardzo dobry projekt w myśl przykazania :"Pamiętaj abyś dzień święty święcił"( w dekalogu 3 przykazanie}, a poza tym ekspedientki to też ludzie , mają swoje rodziny. Niedziela to jedyny dzień w którym rodzina może pobyć razem.👍👍👍 18:11, 29.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

9 1

Ty gościu sobie rób ze swoimi niedzielami co tam chcesz, ale nie narzucaj innym tego samego. W google znalazłeś dekalog? Bo na co dzień jakoś chyba go nie stosujesz fasadowy katolu. Nie każdy jest opętany religijnie jak większość śmiesznych pisiaków. 14:54, 30.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SethSeth

9 1

Tak się zastanawiam - skoro Polska to tak na wskroś katolicki kraj, to skąd biorą się te tłumy w biedronce w niedzielę ? A zapytam "gościa", czy partyjni bonzowie z najważniejszym szeregowym posłem na czele mając na uwadze wspomniane przez Ciebie przykazanie, dają wolne swoim ochroniarzom i policji (vide p. Zieliński)? Przeca to jedyny dzień kiedy rodzina może pobyć razem !
Jak dla mnie, aktywność p. Śniadka trąci hipokryzją do potęgi n-tej. Czy on daje wolne obsłudze hotelowej w niedzielę i obsługuje się sam?
"Gościu" - NIKT Tobie nie NAKAZUJE kupować w niedzielę, a zatem może nie będziesz zmuszał innych do robienia tak jak Ty? Byłoby również miło, gdybyś nie chorował w niedzielę, aby ratole i reszta służb mogła się spotkać z rodziną.
Na koniec pytanie: czym różni się pielęgniarka od ekspedientki ????????? 18:32, 31.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%