Zamknij
REKLAMA

Polski Ład dla rolnictwa: siedem propozycji dla polskiej wsi

17:58, 10.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W sobotę w Przysusze (woj. mazowieckie) odbyła się konwencja PiS, podczas której prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili nowy program przygotowywany z myślą o wsi i rolnikach. Chodzi o siedem spraw dla polskiej wsi w ramach Polskiego Ładu dla rolników.

Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha; nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników; 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa, skuteczna walka z ASF - to niektóre z siedmiu rozwiązań dla polskiej wsi zaproponowane w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa.

Zgodnie z pierwszą propozycją, gospodarstwa o powierzchni do 50 ha otrzymają dodatek, który pozwoli zwiększyć dopłatę do hektara tak, aby wynosiła ona więcej niż średnia unijna. "97 proc. polskich gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie powyżej średniej UE" - przekazano na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejne rozwiązanie to przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa.

Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników - to następna propozycja dla wsi. Zgodnie z nią, każdy rolnik będzie mógł skorzystać z nowego systemu ubezpieczeń upraw.

"Gospodarstwa posiadające ubezpieczenie uzyskają gwarancję dopłaty 65 proc. do składki ubezpieczeniowej" - przekazano. Ponadto, stworzony zostanie Fundusz Gwarancji w Rolnictwie, który zapewni stałe źródło finansowania wypłat pomocy za poniesione straty.

15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego - bez zbędnych formalności - to kolejna propozycja w ramach Polskiego Ładu dla wsi. Oznacza to, że każdy rolnik, który zdecyduje się na budowę zbiornika retencyjnego o powierzchni od 1 tys. do 5 tys. mkw. otrzyma ryczałt do 15 tys. zł.

Piata propozycja zakłada bezpłatną przestrzeń targową dla rolników w miastach. Zgodnie z nią, miasta będą miały obowiązek wskazania miejsca/targowiska, gdzie rolnicy będą mogli sprzedać płody rolne mieszańcom miasta.

4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym - to kolejne rozwiązanie dla wsi. W jej ramach mają zostać przeznaczone środki na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych oraz rozwój zakładów przetwórczych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.

"Rolnicy będą mogli otrzymać atrakcyjne dotacje na działalność przetwórczą - nawet kilka milionów złotych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej" - wskazano.

Ostatnia, siódma sprawa dotyczy skutecznej walki z ASF i odbudowy produkcji trzody chlewnej. Polski Ład dla wsi zakłada tutaj 900 tys. zł dotacji dla rolników z obszarów objętych ASF na odbudowę stada. Pieniądze będzie można przeznaczyć na budowę budynków gospodarskich lub nowe maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji prosiąt w okresie 2021-2026.

Ponadto, rolnicy mają otrzymać 150 mln zł na wyrównanie strat poniesionych w wyniku ASF, a także nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali je na obszarach dotkniętych ASF. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

??

2 8

Fidelku , co ty na to ?🤣🤣🤣 18:10, 10.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ja nie Fidelekja nie Fidelek

6 0

ale odpowiem, po 6 latach obudzili się i po raz kolejny mają wizję bez pokrycia. 15:57, 11.10.2021


aa

8 0

Cudownie! A to wszystko obiecują za nasze pieniądze. Tylko czekać jak ogłoszą ŁAD dla górników, bo im też jest równie ciężko jak rolnikom 06:52, 11.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

1 8

a. 🤣🤣🤣🤣 i znowu ta sama śpiewka " za nasze pieniądze" Teraz przynajmniej nasze pieniądze do nas wracaj ą, a za rządów PO-PSl gdzie te nasze pieniądze szły? Odpowiedz 🙂 08:48, 11.10.2021


aa

7 1

gość. A za czyje pisowski klakierku? Ze swojej krawicy wyciągają te ciężko zarobione pieniążki? No i klasyka. Uwaga do PO musi być, bo to geneza oraz wytłumaczenie wszelkich nieszczęść. 08:56, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xx

1 8

a , powiem ci tylko tyle ,że obrzydliwe i prostackie było wczorajsze przemówienie tyfuska,a
skierowane było do ludzi o najniższym poziomie intelektualnym m.innymi do takich jak ty 🙂Zapamietaj sobie ,że na pierwszym miejscu jest Polska a potem dopiero Europa i że Rząd PiSu nie zamierza mimo wszystko wyjść z Unii ale chce aby ta Unia byłą SPRAWIEDLIWA dla wszystkich ! 09:16, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

6 1

Hahahah to do was trafia retoryka pisowska, której podstawą jest zmanipulowana informacja, podszyta tandetnym pseudo-patriotyzmem i okraszona bogobojną, fasadową religijnością. To już historia przerabiała wielokrotnie i zawsze się sprawdza na takich matołkach jak wy. Ale czasami to już nie wasza wina, po prostu urodziliście się z brakami intelektualnymi, które skutecznie wykorzystują politycy do swojej nieczystej gry. Plujcie sobie dalej towarzysze, to wasze naturalne środowisko. 12:14, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

2 7

a TOWARZYSZU -KOMUCHU odczep się od katolików raz na zawsze.
12:58, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

7 0

No nie da rady Oleńka :) Wam się po prostu należy odrobina pogardy, obrazy i szczucia. Przecież wy się karmicie i innych obdarzacie takimi samymi "uczuciami" :) 14:44, 11.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

00070007

0 0

Nadrody dlabudowniczych rowow odparowujacych i autostrad do Piaseczna,Rezcian,Qawelna itp. 19:33, 17.10.2021


REKLAMA
0%