Zamknij

Kiedy należy wymienić świece zapłonowe i żarowe i jak to zrobić ?

17:20, 13.10.2022 materiał zewnętrzny Aktualizacja: 17:25, 13.10.2022
Photo by Matt Moloney on Unsplash Photo by Matt Moloney on Unsplash

Wymiana świec zapłonowych, żarowych i filtrów paliwa w samochodzie należy do zadań mechanika samochodowego, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Silnik samochodu jest zasilany gazem, olejem napędowym lub obydwoma rodzajami paliwa i wymaga konserwacji, aby działał prawidłowo. Regularna konserwacja zaś zapewnia płynną pracę silnika, zmniejsza ryzyko awarii silnika, oszczędza wydatki na paliwo. Mechanik wykonuje kilka czynności konserwacyjnych w Twoim samochodzie, takich jak wymiana świec zapłonowych, świec żarowych i filtrów paliwa. Oto kilka powodów, dla których powinieneś regularnie dbać o silnik swojego samochodu.

Co to są świece zapłonowe?

Świece zapłonowe są przede wszystkim główną częścią silnika samochodowego, który wytwarza energię elektryczną poprzez spalanie. Mechanik regularnie wymienia świece zapłonowe, ponieważ się zużywają. Te niewielkie urządzenia mają dwie podstawowe funkcje: przenoszą energię z cewki silnika na koła samochodu i spalają nadmiar gazu z układu paliwowego, aby nie spowodować pożaru.

Istnieje wiele rodzajów świec zapłonowych używanych do różnych zastosowań, takich jak samochody wyścigowe lub silniki stosowane w samolotach. Mechanik może wymienić starą świecę zapłonową na nową i owinąć ją gumową powłoką, aby nie poparzyć dłoni podczas wyjmowania jej z głowicy cylindrów. 

Co to są świece żarowe?

Świeca żarowa to małe urządzenie wewnątrz samochodu. Działa bardzo podobnie do zwykłej świecy zapłonowej, z wyjątkiem tego, że do działania nie potrzebuje prądu elektrycznego. Wewnątrz każdej głowicy cylindrów zamontowana jest świeca żarowa, więc jedynym zabezpieczeniem jest blok silnika pojazdu. Jeśli coś jest nie tak z wnętrzem głowicy cylindra, świeca żarowa również nie będzie działać prawidłowo, dlatego też mechanicy sprawdzają je również podczas wymiany świec zapłonowych w bloku silnika samochodu. 

Specjaliści wymieniają świece żarowe w razie potrzeby lub podczas instalowania nowych systemów diagnostycznych silników pojazdów. Niektóre nowsze pojazdy są wyposażone w elektroniczne układy wtrysku, które w ogóle nie potrzebują wspomagania świec żarowych, dlatego te systemy nie wymagają również żadnych komponentów diagnostycznych Glow-Diagnostic Car (GDC). Mechanik usunie starą świecę żarową, jeśli nie ma zasilania cewki pojazdu przed wymianą nowej.

Świece żarowe działają dokładnie tak samo, jak zwykłe świece zapłonowe, ale są używane w systemach typu Glow-Diagnostic Car (GDC). Zapewniają równomierne oświetlenie. Wymienia się świece żarowe, gdy się przepalą. Świecie żarowe oraz zapłonowe możemy wymienić również sami z zachowaniem szczególnej ostrożności,

Wymiana świec zapłonowych i żarowych

Każdy samochód ma trzy rodzaje świec, które należy wymieniać w różnych odstępach czasu. Omawiane świece to świece zapłonowe, świece żarowe i filtry paliwa. Wszystkie trzy rodzaje wtyczek muszą być wymieniane w różnym czasie, ponieważ używają różnych materiałów. Jednak wszystkie trzy rodzaje świec są wymienne i mogą być stosowane zarówno w silnikach z zapłonem iskrowym, jak i z wtryskiem elektronicznym.

Oto zalecane okresy wymiany świec zapłonowych, żarowych i filtrów paliwa w standardowym samochodzie napędzanym benzyną:

  • Świece zapłonowe: Co 12 miesięcy.
  • Świece żarowe: Co 24 miesiące.
  • Filtry paliwa: Co 3 lata.

Wymiana świec żarowych

Jeżeli chcemy sami wymienić świece żarowe to po zakupieniu odpowiedniego zestawu świec zapłonowych, warto upewnić się, że mamy do tego celu odpowiednie narzędzia. Następnie można przystąpić do działania. Najlepiej w takim wypadku zacząć klasycznie od książki serwisowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać najprostszy sposób dotarcia do świecy zapłonowej. W wielu pojazdach dostęp jest bardzo łatwy i  nie trzeba demontować żadnej z części. Inne natomiast wymagają od nas zdjęcia owiewki, airboxa czy też chłodnicy. 

Kiedy dotrzemy do świec najlepszym rozwiązaniem jest zdjęcie fajki albo też odkręcenie mocowania cewkofajek. Potem odkręca się świecę zapłonową. Po jej wyjęciu warto zwrócić uwagę czy świeca została wyjęta razem z podkładką. Warto usunąć wszelkie zanieczyszczenia z otworu świecy, a następnie wkręcić nowe świece.

Wymiana świec zapłonowych

Świecę zapłonową trzeba wymieniać przy zimnym silniku, a także wyłączonym zapłonie. Następnie, jeśli silnik ma plastikową osłonę, zdejmij ją z urządzenia.

Przy wymianie świecy zapłonowej wskazane jest wyczyszczenie danego gniazda świecy. Można do tego rodzaju zadania przystąpić za pomocą odkurzacza lub też sprężonego powietrza. Pozwoli to usunąć różne zanieczyszczenia, które mogą dostać się do komory spalania.

Wymagany do świecy zapłonowej jest klucz dynamometryczny lub klucz do świec. Wtyczka powinna być wkręcona ręcznie i wspomagana kluczem.

Wymiana świec żarowych i zapłonowych- Podsumowania

Regularna konserwacja zapewni płynną pracę silnika i ochroni drogie części samochodu przed awarią. Nie musisz poświęcać czasu na samodzielne wykonywanie tych zadań, ponieważ Twój mechanik rozumie, jak ważna jest ta praca dla ogólnej wydajności Twojego pojazdu i zrobi to za Ciebie!

W rzeczywistości większość warsztatów samochodowych oferuje bezpłatne usługi serwisowe w ramach standardowych pakietów napraw dla każdego klienta. Aby uzyskać więcej informacji na temat konserwacji silnika samochodu, zapoznaj się z poniższymi dodatkowymi paragrafami dotyczącymi nadwozia!

Świece żarowe to elementy pomocnicze należące do układów silników wysokoprężnych, a także układów ogrzewania przed rozruchem silnika, które ułatwiają zapłon mieszanki powietrza w niskich temperaturach. Świece żarowe raczej nie mogą być naprawiane. Jeśli świeca zapłonowa jest zużyta lub uszkodzona, należy ją niezwłocznie wymienić. Operacja ta nie zajmuje wiele czasu, ale wymaga staranności, a także specjalnych umiejętności. Nieprawidłowy montaż może spowodować uszkodzenie nowego elementu.

Informacje o świecach żarowych pochodzą z autodoc.pl

Informacje o świecach zapłonowych pochodzą z motogen.pl

(materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%