Zamknij

W jakich sytuacjach można nakazać wprowadzenie dress codu w firmie?

00:00, 31.07.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:45, 31.07.2024
Materiały partnera Materiały partnera

W niektórych firmach dress code jest odgórnie narzucony przez pracodawcę, a osoby zatrudnione muszą podporządkować się obowiązującym regułom. Informacje na ten temat powinny być zapisane w regulaminie, z którym każda nowo zatrudniona osoba musi się zapoznać. Zdarza się jednak, że pracodawca dopiero po czasie wprowadza dress code, kierując się potrzebami firmy.

  • Odpowiedni dress code może być wykorzystywany do promocji danej firmy lub rozróżnienia pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach.
  • Informacja o obowiązującym stroju służbowym powinna być uwzględniona w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy.
  • Dress code narzucony przez pracodawcę nie może w żaden sposób dyskryminować pracownika ani ograniczać go w wyrażeniu własnej kultury czy wyznania religijnego, o ile nie wpływa to negatywnie na wizerunek firmy.

Dress code a wizerunek firmy

Pracodawca może nakazać wprowadzenie dress code’u, jeśli miałoby to znaczenie dla wizerunku firmy. W niektórych branżach jednolity strój dla pracowników pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku danej marki. W takim przypadku pracodawca może wymagać od zatrudnionych osób, aby swoją stylizacją godnie reprezentowali firmę. Przykładowym dress codem mogą być t-shirty i spodnie w kolorystyce nawiązującej do logo danej marki bądź też odzież z nadrukowaną lub naszytą nazwą firmy. Inna opcja to ubrania konkretnej marki odzieżowej, często z nowej kolekcji, w celu prezentacji klientowi dostępnych produktów.

Chcesz znaleźć pracę w Gdańsku? Zapoznaj się online z najnowszymi ofertami i sprawdź swoje szanse w procesie rekrutacyjnym!

Jak dress code pomaga określić stanowisko pracownika?

Dress code może zostać obowiązkowo wprowadzony także wtedy, gdy jest on wykorzystywany do rozróżnienia poszczególnych stanowisk. Jako przykład warto zwrócić uwagę chociażby na funkcjonowanie hoteli czy domów wypoczynkowych. W wielu tego typu placówkach stroje służbowe są dostosowane do konkretnego stanowiska. Inny dress-code obowiązuje zatem pracowników recepcji, a inny pokojówki czy osoby pracujące w kuchni.

Szukasz dla siebie odpowiedniej? Sprawdź aktualne ogłoszenia z Twojej branży na Pracuj.pl i wyślij CV do wybranego pracodawcy!

Dress code a kodeks pracy

Przepisy dotyczące przestrzegania dress code’u przez pracowników są regulowane przez Kodeks Pracy. W świetle prawa pracodawca może narzucić zatrudnionym osobom konkretny strój, co powinno zostać uwzględnione w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy. Ponadto, może on egzekwować od pracowników przestrzegania wyznaczonego dress code’u. W przypadku niesubordynacji pracodawca ma prawo udzielić upomnienia, nagany lub obniżyć premię, a w skrajnych przypadkach - zwolnić dyscyplinarnie. Warto też podkreślić, że dress code to nie tylko odzież, ale także dodatki. Jego elementem może być zatem na przykład firmowa apaszka, czapka, krawat czy broszka.

Interesuje Cię dobrze płatna praca w Mońkach? Przeczytaj najnowsze oferty z wybranego sektora i zastanów się, czy spełniasz wymagania na konkretne stanowisko!

Narzucanie dress code’u - o czym musi pamiętać pracodawca?

Istnieją sytuacje, w których pracownik ma prawo nie wyrazić zgody na odgórnie narzucony dress code. Przede wszystkim przełożony nie może wymagać od zatrudnionych osób, aby miały na sobie strój, który w jakikolwiek sposób narusza ich godność. Służbowa stylizacja narzucona przez pracodawcę musi uwzględniać jego prawo do wyrażania swojej tożsamości. Dress code nie powinien zatem uniemożliwiać pracownikowi noszenia ubrań, które są związane z jego kulturą lub religią. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy taki strój mógłby w jakiś sposób wpłynąć na funkcjonowanie firmy. Należy też podkreślić, że odgórnie wyznaczony dress code nie może dyskryminować pracownika, na przykład ze względu na orientację seksualną czy wyznanie.

Podsumowanie

Pracodawca ma prawo narzucić pracownikom określony dress code, jeśli kieruje się względami biznesowymi. Służbowy strój może być wykorzystywany do utrzymania odpowiedniego wizerunku danej firmy lub do identyfikacji stanowiska pracownika. Należy jednak pamiętać, że dress code musi spełniać ogólne normy i nie może w żaden sposób naruszać godności zatrudnionych osób.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%