Zamknij

Testy osobowości – kiedy warto stosować je w rekrutacji?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 29.01.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Oprócz testów kompetencji w procesie rekrutacji coraz częściej wykorzystywane są także testy osobowości kandydatów. Sprawdź, na czym one polegają i w jakich sytuacjach szczególnie warto je stosować.

  • Testy osobowości to narzędzie umożliwiające ocenę cech charakteru, mocnych i słabych stron oraz metod postępowania badanej osoby.
  • Ich zastosowanie w procesie rekrutacji pomaga przewidzieć zachowania przyszłych pracowników, poznać bliżej ich osobowość oraz predyspozycje i zapobiegać rotacji zatrudnionych.
  • To prosty krok do łatwiejszej selekcji kandydatów, którzy pasują do organizacji, czy usprawnienia onboardingu nowych pracowników.
  • Na testy osobowości w rekrutacji warto postawić szczególnie wówczas, gdy inne narzędzia pozyskiwania informacji nie przynosiły efektów.

Na czym polegają testy osobowości?

Testy osobowości, nazywane również testami psychometrycznymi, to narzędzie, które pozwala uzyskać informację na temat zachowań oraz kluczowych cech człowieka. Ich wyniki umożliwiają ocenę charakteru oraz mocnych i słabych stron badanej osoby, pomagają poznać sposoby budowania relacji, a także metody postępowania w różnych sytuacjach. Przybierają one różne postacie i opierają się na założeniach psychometrii – to obszar psychologii zajmujący się teorią i praktyką wykorzystywania ocen psychometrycznych. Testy osobowości mają zazwyczaj formę kwestionariuszy, które ułatwiają diagnozowanie różnych typów osobowości. Stosuje się je nie tylko podczas poszukiwania i selekcji pracowników, ale również w trakcie tworzenia teamów pracowniczych, przydzielania stanowisk i decydowania o awansach.

Szukasz specjalistów do swojej organizacji? Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo na jednym z portali ogłoszeniowych.

Testy osobowości w procesie rekrutacji

Testy osobowości są dziś coraz częściej stosowane podczas poszukiwania pracowników. W procesie rekrutacji skupiają się one głównie na wzorcach myślenia oraz zachowaniach w różnych życiowych i zawodowych sytuacjach. Testy umożliwiają ocenę kluczowych cech charakteru, predyspozycji oraz przyszłych wyników kandydata. Do najczęściej ocenianych obszarów należy:

  • stabilność emocjonalna;
  • umiejętność podejmowania decyzji;
  • motywacja do działania;
  • otwartość na nowe doświadczenia;
  • introwersja/ekstrawersja.

W przypadku rekrutacji na stanowiska kierownicze testy osobowości pomagają też w ocenie stylów przywództwa i umiejętności przydatnych podczas zarządzania zespołem. Jednym z rodzajów testów osobowości są testy Staffly, które pozwalają ocenić indywidualne kompetencje, umiejętności społeczne i możliwości intelektualne, a także predyspozycje do pełnienia konkretnej roli w firmie.

Kiedy postawić na testy osobowości w rekrutacji?

Testy osobowości mogą znacząco usprawnić proces rekrutacyjny – szczególnie w przypadku stanowisk kierowniczych i tych, które wymagają pracy w zespole. Jeśli więc dotychczasowe metody selekcji kandydatów nie były skuteczne, warto wprowadzić je do rekrutacji – m.in. po to, aby ułatwić podejmowanie decyzji co do zatrudnienia, usprawnić onboarding nowozatrudnionych i móc przewidywać zachowania pracowników w różnych sytuacjach. Jeśli zależy Ci na zatrudnianiu osób dopasowanych do kultury i wizji Twojej firmy, wygodnej ocenie talentów aplikujących kandydatów czy budowaniu efektywnych zespołów pracowniczych, testy osobowości mogą się okazać bardzo pomocne.

Jeżeli zatrudniasz pracowników, musisz pamiętać, że za niewykorzystane dni wolne należy się im ekwiwalent. Skorzystaj z kalkulatora ekwiwalentu za urlop i obliczaj go szybciej.

Podsumowanie

Testy osobowości to jedno z narzędzi wykorzystywanych w procesie rekrutacji. Umożliwiają one bliższe poznanie cech charakteru, mocnych i słabych stron oraz sposobów postępowania kandydatów. Dzięki temu tego rodzaju testy mogą zapobiegać rotacji pracowników, ułatwiać onboarding nowozatrudnionych osób i pozwolić przewidzieć ich zachowania w różnych zawodowych sytuacjach. Warto rozważyć ich wdrożenie szczególnie wówczas, gdy firmie zależy na zatrudnianiu osób pasujących do jej wizji i kultury.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%