Zamknij

Nadeszła wiosna! Zadbaj o pompę hydrauliczną do ciągnika

16:48, 31.03.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj artykuł sponsorowany, fot. nadesłane artykuł sponsorowany, fot. nadesłane

W końcu rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna wiosna. Dla wielu osób to czas długich spacerów w słońcu i relaksu. Jednak na wsi właśnie wtedy zaczynają się najbardziej wzmożone prace. Po okresie zimowego odpoczynku rolnicy wyjeżdżają ciągnikami na pole, żeby jak najszybciej rozpocząć niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i przywrócić uprawiane rośliny do życia. Prace te trwają aż do jesieni i stanowią duże wyzwanie dla pompy hydraulicznej w ciągniku.

Wiosną rolnicy starają się optymalnie wykorzystywać każdy kolejny dzień. Do podstawowych prac wykonywanych w tym okresie należy: orka, bronowanie i kultywatorowanie oraz wałowanie gleby, siew, sadzenie. W ich trakcie w ruch idzie szereg różnych maszyn rolniczych – na polach można zauważyć przede wszystkim traktory, pługi, pługofrezarki, glebogryzarki, opryskiwacze czy siewniki. Najbardziej widowiskowa jest bez wątpienia orka wiosenna, przygotowująca glebę na siew roślin jarych, talerzowanie oraz sam siew wykonywany za pomocą dużych zestawów uprawowo-siewnych. A już niebawem rozpocznie się sadzenie ziemniaków oraz intensywny siew pszenicy jarej, która wymaga bardzo wczesnego siewu, bo dzięki temu daje większą liczbę kłosów. W okolicach 20 kwietnia zacznie się też siew kukurydzy i potrwa mniej więcej do 5 maja.

Generalnie im wcześniejszy siew, tym lepiej rozwinięty u roślin system korzeniowy. Ma to ogromne znaczenie, bo wpływa na pobieranie składników pokarmowych oraz uodparnia rośliny na suszę i porażenia przez choroby grzybowe.


Pompa hydrauliczna do ciągnika. Co może się popsuć?

W sezonie wiosenno-letnim warto pomyśleć o odpowiednim przeglądzie naszego ciągnika. Na co koniecznie zwrócić uwagę? Ciągnik, który „zimował” pod wiatą lub w garażu, należy na początku dokładnie wyczyścić; najlepiej zrobić to ręcznie, zwracając przy tym baczną uwagę na poziom ciśnienia – ciśnienie musi być niskie, gdyż inaczej istnieje ryzyko, że do układów elektrycznych, filtrów powietrza czy rur wydechowych dostanie się woda. Trzeba też skontrolować ciśnienie w ogumieniu i w razie potrzeby skorygować je do właściwego poziomu.


Bardzo istotne w przypadku pomp hydraulicznych, jak podkreśla agropomoc.pl jest bieżące pilnowanie poziomu wszystkich olejów i płynów, czyli głównie oleju silnikowego, oleju przekładniowo-hydraulicznego i cieczy chłodzącej silnika. Spadek ciśnienia lub natężenia przepływu oleju jest bowiem bardzo często spotykaną dolegliwością w przypadku układów hydraulicznych. Jeśli poziom oleju jest rzeczywiście zbyt niski, wystarczy go uzupełnić. Należy jednak przy tym uważać, bo zmieszanie dwóch różnych olejów może spowodować ich spienienie, a to nie pozwoli pompie hydraulicznej w ciągniku wytworzyć odpowiedniego ciśnienia.


Zadbaj o ciągnik

Pompa hydrauliczna do ciągnika musi być sprawna, bo dopiera ona pod wysokim ciśnieniem właściwą ilość oleju o odpowiednich parametrach i zasila nim układ hydrauliczny. Jeżeli pompa odmawia posłuszeństwa, to nasz traktor również nie będzie chciał działać. Pamiętajmy, że wszelkie naprawy, czyszczenie i wymianę narzędzi należy wykonywać wyłącznie po odłączeniu maszyny od napędu, wygaszeniu silnika ciągnika oraz oparciu maszyny na ziemi lub o mocną podporę. Ponadto z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia gazami spalinowymi, nigdy nie powinno się uruchamiać silnika w zamkniętych pomieszczeniach bez właściwej wentylacji!

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%