Zamknij

Komunikat Naczelnika w sprawie JPK_VAT

13:49, 09.02.2018 | Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim
REKLAMA
Skomentuj
Komunikat Naczelnika w sprawie JPK_VAT

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim zaprasza na dyżury zorganizowane dla podatników w zakresie potwierdzania profilu zaufanego, wysyłki JPK_VAT oraz informacji ogólnej dotyczącej JPK.

Szanowni Państwo

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy  VAT, którzy składają deklaracje dotyczące podatku od towarów i usług mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży i rejestr zakupów) oraz przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). To zdecydowanie duża i ważna zmiana zarówno dla przedsiębiorców jak i dla Krajowej Administracji Podatkowej, w tym Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim.  Należy również wspomnieć, że zmiana ta ma zdecydowany wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego, co jest wyraźnie zauważalne również i na naszym terenie. Zmianie towarzyszy też szereg innych pozytywów, tj. lepszy kontakt z urzędem skarbowym, zmniejszenie liczby fizycznych kontroli oraz czasu ich trwania. Pliki JPK_VAT umożliwiają bowiem bez działań kontroli podatkowej weryfikację wzajemnych transakcji między podatnikami. Umożliwiają m. in. szybką reakcję na zaistniałe błędy jak również pozwalają ostrzec uczciwych podatników przed podmiotami, które nie są zarejestrowane dla VAT, nie odprowadzają należnego podatku czy nawet w skrajnych przypadkach nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej, a wystawiają faktury wprowadzając w błąd naszych przedsiębiorców, wyrządzając im często dotkliwą krzywdę. Staramy się jak najskuteczniej walczyć z tymi sytuacjami, dlatego też zależy mi bardzo, aby przybliżyć Państwu istotę działania wymienionego narzędzia.

 W miesiącu lutym pierwszy Jednolity Plik Kontrolny ma obowiązek złożyć ostatnia grupa przedsiębiorców, tj. mikroprzedsiębiorcy. Składają oni plik JPK_VAT do 26 lutego br, bowiem wyznaczony comiesięczny termin na 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu przypada w niedzielę. Dzięki temu, że mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 10 pracowników, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie) przystąpią do obowiązku składania Jednolitych Plików Kontrolnych w tut. urzędzie skarbowym przybędzie ponad tysiąc przedsiębiorców objętych tym obowiązkiem. Mając, więc na uwadze tak szeroką skalę podmiotów, które objęło wspomniane zadanie, Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim zaprasza Państwa na dyżury w dniach 17 i 24 lutego br. (soboty) zorganizowane w zakresie potwierdzenia profilu zaufanego - eGO (bezpłatne narzędzie służące m.in. do autoryzacji wysyłanego pliku JPK), wysyłki JPK_VAT oraz informacji ogólnej dotyczącej JPK.

Ponadto w dniach 14-23 lutego (w godzinach pracy urzędu) przeszkoleni pracownicy służyć będą praktyczną pomocą w zakresie obsługi narzędzi informatycznych wykorzystywanych do składania JPK.

Serdecznie zapraszam

Krzysztof Węckowski

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Sępólnie Krajeńskim

(Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone