Zamknij

Wyższa renta socjalna

20:01, 03.09.2018 | Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
REKLAMA
Skomentuj
Wyższa renta socjalna - fot. Pixabay

Od 1 września wzrosła wysokość renty socjalnej do kwoty 1029,80 zł brutto. ZUS podwyższy wypłacane świadczenie z urzędu, co oznacza, że nie trzeba w tej sprawie składać wniosków. Tylko w lipcu w województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłacił ponad 17,1 tys. rent socjalnych (Oddział ZUS w Bydgoszczy - 8 tys., Oddział ZUS w Toruniu ponad 9,1 tys.).

Wyższa kwota renty wynika ze zmiany przepisów, które podnoszą rentę socjalną do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nowe przepisy weszły w życie od 1 września, ale obowiązują od 1 czerwca. Oznacza to, że ZUS za okres od czerwca do września wypłaci także wyrównanie. Wyrównanie przysługuje tylko za te miesiące, kiedy renta była wypłacana. Jeśli ZUS przyznał rentę od lipca, to wyrównanie przysługuje od momentu przyznania świadczenia, czyli od lipca. Aby dostać wyższą rentę nie trzeba nic robić, ZUS podwyższy świadczeni  e z urzędu i wypłaci wraz z wyrównaniem do końca września. 

Ważne

Nie wszyscy otrzymają pełną wysokość renty socjalnej. Renta socjalna zostanie  obniżona, jeżeli tej samej osobie przysługuje także renta rodzinna. Łączna wysokość obu świadczeń nie może przekroczyć 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (obecnie 2059,60 zł brutto). W pierwszej kolejności wypłacana jest renta rodzinna, różnicę do kwoty 2059,60 zł uzupełnia się z renty socjalnej.
  
Dla kogo renta socjalna

Rentę socjalną mogą otrzymać osoby pełnoletnie, u których lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS stwierdzi całkowitą niezdolność do pracy. Niezdolność do pracy musi jednak powstać w ściśle określonym czasie, tzn. przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 lat, ewentualnie w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

(Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego)
REKLAMA

Komentarze (1)

emerytemeryt

2 1

Jednak protest niepełnosprawnych w Sejmie zadziałał, a co z emerytami? Ci mają godność i do Sejmu nie idą walczyć o swoje, cierpliwie czekają na spełnienie obietnic wyborczych .O ile pamiętam to emeryci mieli w kampanii obiecane podwyższenie kwoty wolnej od podatku . Jakoś nic nadal w tej sprawie nie słychać. P. Morawiecki przedstawił kolejny 5 cio punkowy plan naprawczy ale w tym planie polski emeryt się nie mieści i nadal bieduje, bo jak tu żyć za 860 zł netto miesięcznie(wielu tak ma). Czy to nie jest OCHŁAP?Dotychczas żaden rząd jaki był w Polsce emerytami się wiele nie przejmował, oni są , bo są , wielu umrze i po sprawie.Czy tak ma dalej być? Mam nadzieję ,że PiS nie zawiedzie tej grupy społecznej. 07:39, 04.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone