1 września to data, która krwawo zapisała się w naszej historii. W tym roku przypadała 78 rocznica wybuchu II wojny światowej. Właśnie w ten dzień pracownicy Centrum Kultury i Sztuki otrzymali wyjątkową okazję uczczenia pamięci ofiar tego tragicznego wydarzenia.
W deszczowe popołudnie ulicami naszego miasta maszerowali uzbrojeni żołnierze SS. Ten widok doprawdy mógł wprawić w zakłopotanie, całe szczęście był to jedynie plan filmowy. Unisławski Instytut Filmowy UTH podjął się trudnego zadania zmierzenia się z historią najbliższą nam, mieszkańcom powiatu sępoleńskiego.
Film Karolewo 1939 poświęcony będzie wydarzeniom koncentrującym się wokół powstałego na tych terenach obozu jenieckiego mającego służyć eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej. Pracownicy sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki dostali szansę statystowania podczas zdjęć do filmu, które obejmowały sceny w piwnicach Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza, Starostwa Powiatowego oraz na ulicy Studziennej, nie tak dawno służącej za miejsce rekonstrukcji "niepodległościowego rautu". Możliwość uczestniczenia w nagraniach była dla nas nie tylko cenną lekcją historii, ale także swoistym hołdem dla ofiar tego najtragiczniejszego w historii ludzkości konfliktu zbrojnego. Padający od rana rzęsisty deszcz dodawał tylko dramaturgii, sprawiając że i tak wymowne ujęcia, zyskały dodatkowy, symboliczny wymiar.
Dbałość o szczegóły i poszanowanie historycznej prawdy cechujące zespół Instytutu Filmowego UTH, a także, przede wszystkim, pełen profesjonalizm sprawia, że jesteśmy dumni mogąc być częścią powstającego właśnie filmu. I chociaż na efekty końcowe przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, premiera planowana jest na kwiecień przyszłego roku, to już teraz wiemy, że zdecydowanie warto czekać.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz