Kilkanaście weekendów przygotowań terenu i obiektów oraz pracy przy sprzęcie, kilkadziesiąt godzin spędzonych nad książkami, przyniosło efekt, mamy wystawę stałą! Bardzo trudno nam było pogodzić, życie zawodowe i rodzinne z przygotowaniami do takiego dużego przedsięwzięcia, ale daliśmy radę.
Wypowiadając słowa: "Wystawę uważam za otwartą, zapraszam", symbolicznego otwarcia dokonał pan płk Zbigniew Węglarz, który przez 18 lat pracował w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile.
Ekspozycja zlokalizowana we wnętrzu dwóch schronohangarów, dokumentuje 100 lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego. Na planszach przedstawiono rozwój szkolnictwa wojskowego, przemysłu oraz proces motoryzacji Wojska Polskiego od Odzyskania Niepodległości w 1918 roku. W schronohangarze nr 3 eksponowana jest kolekcja samochodów ciężarowych z zabudową skrzyniową od FSC Lublin 51 do STARa 266, w schronohangarze nr 4, czołgi.
Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy zaprezentowaliśmy odnowione i ukompletowane czołgi, które kiedyś były wykorzystywane do szkolenia w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej oraz Centrum Szkolenia Czołgowo Samochodowym w Pile. Ich wartość historyczna jest dla nas bezcenna. Przybliżamy również, działającą w Pile od 1948 roku Oficerską Szkołę Samochodową, która przez ponad 50 lat wykształciła wielu specjalistów Służby Czołgowo – Samochodowej.
Jedną z atrakcji otwarcia wystawy był jedyny zachowany w Polsce trenażer czołgowy MPG 69 zaprojektowany przez pana płk Węglarza w 1969 roku, odbudowany przez zespół pana dr Leszka Gardyńskiego z Politechniki Lubelskiej.
Podczas pokazów dynamicznych zaprezentowano trenażer MPG 69, ewakuację uszkodzonego czołgu przy użyciu wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek czołgu na zestaw niskopodwoziowy. Podziękowania za sprawnie przeprowadzoną akcję dla żołnierzy z 52. Batalionu Remontowego w Czarnem oraz czołgistów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania.
Pogoda dopisała, naszą wystawę stałą pt. "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo Samochodowej" odwiedziło kilkaset osób, w tym, co najbardziej cieszy, dużo dzieci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze muzeum w tak ważnym dla nas dniu.
Realizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu Gminy Piła w ramach zadania publicznego, którego celem było upamiętnienie 100. lat Niepodległości Polski poprzez organizację wystawy przybliżającej 100 lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego. Podziękowania dla pana Prezydenta Piotra Głowskiego oraz pracowników urzędu Miasta Piły za zaufanie i wybranie naszej oferty, liczba odwiedzających w dniu otwarcia wystawy pokazała, że było warto.
O dostępnych terminach odwiedzin poinformujemy na naszej stronie internetowej oraz profilu FB.
W imieniu załogi Pilskiego Muzeum Wojskowego serdecznie zapraszam.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz