Zamknij
REKLAMA

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lipowej

21:38, 01.03.2019 | ps
Skomentuj Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lipowej - fot. Paweł Szydeł
REKLAMA

Jeszcze nie tak dawno w sosnowym lesie w Lipowej w gminie Śliwice stał niewielki pomnik z tablicą głoszącą kłamliwie bohaterską śmierć żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w walce z "reakcyjnym podziemiem o utrwalenie władzy ludowej". Kilka lat temu tablica ta została zdjęta, a niedawno na jej miejscu pojawiła się nowa, głosząca zgodnie z prawdą, że "w tym miejscu, w dniu 21 lipca 1946 roku, doszło do potyczki pomiędzy żołnierzami V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" a żołnierzami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

Lipowa Tucholska była także miejscem, gdzie zaczęła się ostatnia droga bohaterskiej sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka“. To właśnie z tej maleńkiej stacyjki pojechała do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tam była aresztowana, osadzona w ubeckiej katowni, bita i upokorzona, skazana na śmierć aż wreszcie zastrzelona. Krótko przed śmiercią, Inka napisała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba".

Dzisiaj, 1 marca, w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacje samorządowców z terenu powiatu tucholskiego, przedstawiciele państwowych i samorządowych instytucji, partii politycznych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy Śliwice złożyli hołd poległym, składając pod pomnikiem w Lipowej wiązanki kwiatów. Podczas uroczystości powiat sępoleński reprezentowali przedstawiciele powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

(ps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%