Zamknij

Zastrzyk gotówki dla szpitali w regionie

13:23, 21.12.2017 źródło: Urząd Wojewódzki Bydgoszcz
Skomentuj Zastrzyk gotówki dla szpitali w regionie - fot. Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Zastrzyk gotówki dla szpitali w regionie - fot. Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Ponad 101 mln zł na spłatę tzw. nadwykonań z ostatnich kilku lat –  to dodatkowa pomoc finansowa dla kujawsko-pomorskiej służby zdrowia. O szczegółach nowej ustawy poinformowali na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, poseł Tomasz Latos i dyrektor wojewódzkiego NFZ Elżbieta Kasprowicz.

- To są bardzo dobre informacje, ponieważ dotyczą wrażliwego obszaru, jakim jest służba zdrowia. W związku z tym zainteresowanie tą sprawą jest bardzo duże i istotne. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego oraz na wniosek ministra zdrowia, w województwie kujawsko-pomorskim zapłacono nadwykonania, które były niespłacone od 2006 roku. Mowa o kwocie miliarda złotych dla całego kraju w tym 101 milionów przeznaczonych na nasze województwo. Łącznie w 2017 roku nadwykonania dla jednostek służby zdrowia w kujawsko-pomorskim zostały zapłacone w wysokości 323 milionów złotych – tłumaczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Poseł Tomasz Latos zaznaczał, że te pieniądze pomogą poprawić sytuację finansową placówek w regionie i w całym kraju.

- To bardzo dobra wiadomość zarówno dla dyrektorów szpitali, którym niewątpliwe pomoże to poprawić sytuację finansową placówek, jak i pacjentów oraz ich dobra. Szpitale miały wiele problemów związanych z niezapłaconymi nadwykonaniami. Wielokrotnie byłem o tym informowany w poprzedniej kadencji parlamentu — mówił.

Ustawa kieruje łącznie miliard złotych do wojewódzkich oddziałów NFZ na zapłacenie zaległych i aktualnych świadczeń. Wartość niesfinansowanych (niezrzeczonych i nieprzedawnionych) świadczeń udzielonych przed 2017 rokiem wyniosła 1.334.166.016 zł.

- To pokazuje skalę potrzeb, jaka jest w poszczególnych województwach. Ma tutaj znaczenie także fakt związany ze zmianą zależności wskaźnika demograficznego. Rośnie nam odsetek ludzi starszych. Koszt utrzymania osób powyżej 65 roku życia jest trzy razy droższy — podkreśliła Elżbieta Kasprowicz dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sfinansowanie nadwykonań dotyczy świadczeń niesfinansowanych, niezrzeczonych i nieprzedawnionych wykonanych przed 2017 r. ponad limit umowy w zakresie leczenia szpitalnego, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (świadczenia stacjonarne), rehabilitacji leczniczej (świadczenia stacjonarne), świadczeń zdrowotnych odrębnie kontraktowanych.

Drugi rodzaj świadczeń to te niesfinansowane i niezrzeczone wykonane w okresie od stycznia do września 2017 roku ponad limit umowy (m.in. udary, specjalistyka dziecięca, onkologia, toksykologia i transplantologia).

(źródło: Urząd Wojewódzki Bydgoszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%