Zamknij

Czy przydomowa oczyszczalnia to to samo co szambo ekologiczne?

materiał partnera + 09:16, 22.04.2020 Aktualizacja: 09:17, 22.04.2020
Skomentuj Czy przydomowa oczyszczalnia to to samo co szambo ekologiczne? - fot. partnera Czy przydomowa oczyszczalnia to to samo co szambo ekologiczne? - fot. partnera

Budując nowy dom lub remontując obecny, bardzo często zastanawiamy się jaki rodzaj instalacji kanalizacyjnej wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, różniących się od siebie nie tylko ceną, ale również zastosowaniem i charakterystyką. Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest tym samym co szambo ekologiczne?

Czy warto wybrać szambo ekologiczne?

Jeszcze kilkanaście lat temu jednym rozsądnym rozwiązaniem na odprowadzenie ścieków były klasyczne zbiorniki do szamba, wykonane zazwyczaj z kręgów betonowych lub tworzyw sztucznych. Takie instalacje, chociaż wykorzystywane po dziś dzień były mało wydajne, ponieważ co jakiś czas musieliśmy korzystać z usług osób trudniących się wydobywaniem ścieków - zbiorniki mają przecież ograniczoną pojemność. Coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest szambo ekologiczne. Takie instalacje posiadają tak zwany drenaż doczyszczający, pozwalający na wstępne filtrowanie ścieków. Dzięki temu w zbiorniku zmieści się więcej zawartości niż w przypadku klasycznych szamb i będzie ona znacznie czystsza. Szamba ekologiczne są powszechnie wykorzystywane przez właścicieli działek rekreacyjnych. To wszystko przez to, że w porównaniu z przydomową oczyszczalnią ścieków są znacznie mniej wydajne. Niestety te rozwiązania są nielegalne, ponieważ ścieki nieoczyszczone nie powinny być odprowadzane do ziemi!

Czym tak właściwie jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie coraz częściej wybierane są jako alternatywa dla klasycznych instalacji osadnikowych, składających się  pojemników gnilnych. Takie produkty wykorzystują populację mikroorganizmów zawieszonych w toni ścieków, które tworzą tak zwaną biomasę. To właśnie od nich zależy w głównej mierze stopień wydajności przydomowej oczyszczalni ścieków. Rozwiązanie to jest nie tylko znacznie wydajniejsze od klasycznych szamb, ale również bardziej ekologiczne - nie wpływa destrukcyjnie na nasze środowisko. Przydomowa oczyszczalnia składa się z kilku elementów. Pierwszy z nich to komora wstępna, która wykorzystuje beztlenowe oczyszczanie ścieków, polegające na redukcji zanieczyszczeń nieprzerabialnych, opadających na dno komory. Takie zjawisko nazywane jest denitryfikacją. Kolejnym krokiem jest sama nitryfikacja, czyli tlenowe oczyszczenie ścieków. Komora biologiczna wypełniona jest złożami biologicznymi, pozwalającymi na odpowiednie napowietrzanie i oczyszczenie tlenowe. Aby było to możliwe, instalacja taka składa się również z kompresora napowietrzającego, potocznie znanego jako pompka membranowa. Ścieki oczyszczone z instalacji jakimi są przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą trafiać do gruntu poprzez zastosowanie np. studni chłonnej, do zbiornika w celu wykorzystania gospodarczego oraz do cieku wodnego, które jest możliwe w przypadku wykonania dodatkowe pozwolenia wodnoprawnego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Marek S.Marek S.

2 0

Super artykuł, na pewno się odezwę!

22:09, 06.05.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sąsiadniestetysąsiadniestety

1 0

napiszcie jeszcze że duża część takich szamb to samoróbki, śmierdzące sąsiadom

16:18, 07.05.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%