Pamięci flash USB (pendrive USB) stały się częścią codziennego życia i są używane przez większość z nas do przechowywania różnorodnych danych, czy do przenoszenia je z jednego urządzenia na drugie, Każdy komputer ma wejście USB, a pendrive jest przedmiotem poręcznym i małym, dlatego pamięć USB stała się tak popularna. Jednak pomimo wielu zalet tego małego urządzenia, ma on też wady. Dane mogą zostać łatwo utracone w wyniku uszkodzenia pendrive, co się często zdarza lub wykasowania danych przez przypadek. Jednak są sposoby na to, aby je odzyskać. Czy odzyskamy je wszystkie zależy od wielu czynników. Jeśli chcesz wiedzieć, od czego zależy odzyskanie danych i jak tego dokonać, czytaj dalej.
Najlepszym rozwiązaniem jest użycie programów do odzyskiwania danych. W internecie znajdziemy darmowe oprogramowanie, jednak nie dają one gwarancji na powodzenie odzyskania danych. Czasem mogą jeszcze bardziej zdezorganizować pamięć pendrive i odzyskanie danych będzie niemożliwe. Dlatego warto oddać pendrive w ręce specjalistów, szczególnie jeśli chcemy odzyskać ważne dla nas dane https://afio.pl/odzyskiwanie-danych-z-pendrive-pamieci-flash-usb.html
Jednak warto wiedzieć, że odzyskanie danych z uszkodzonego, pękniętego pendrive jest możliwe jeśli nie została uszkodzona kość pamięci. Jeśli pendrive uległ pęknięciu, ważne jest miejsce pęknięcia i uszkodzenia. Może to być uszkodzenie wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka, dlatego tak ważne jest, aby odzyskaniem danych z uszkodzonego pendrive zajęli się profesjonaliści.
Jeśli uszkodzenie pendrive okaże się nie wielkie, koszt odzyskania danych również będzie wysoki. Ekspertyza jest bezpłatna i po niej decydujemy, czy da się odzyskać dane, czy niestety nic nie da się zrobić.
Różne typy awarii pendrive — co oznaczają?
W zależności od uszkodzenia mamy różne pole manewru w naprawie pamięci Flash USB. Jeśli pliki na pendrive są niewidoczne przez komputer, najprawdopodobniej uszkodzona została tablica partycji MBR (Master Boot Record). Jeśli po włożeniu pendrive to portu USB wyskakują różne komunikaty z błędem. Najbardziej powszechne komunikaty to prośba o sformatowanie pendrive, informacja o tym, że urządzenie zostało nierozpoznane, czy brak etykiety woluminu. Każdy taki błąd uniemożliwia nam przejrzenie zawartości pendrive i przegranie danych na komputer.
Błędy mogą pojawić się także podczas nieprawidłowego korzystania z pendrive, np. nieprawidłowego odłączenia pendrive od sprzętu, czy błędów z systemem operacyjnym i samym sprzętem. Niektóre uszkodzenia mechaniczne pendrive mogą dawać podobne "objawy", jak w przypadku uszkodzenia logicznego. Zamiast nazw plików, folderów na pendrive pojawiają się szlaczki, których nie jesteśmy w stanie rozszyfrować, albo nie zawierają polskich liter i zamieniają je na różne dziwne kształty.
Innym jeszcze mechanizmem utraty danych jest po prostu naciśnięcie klawisza "Delete" i wykasowanie plików, lub sformatowanie całego dysku.
Co należy zrobić w takiej sytuacji w pierwszej kolejności?
Przede wszystkim należy odłączyć pendrive od komputera, aby nie dopuścić do ewentualnego nadpisania przestrzeni dysku nowymi danymi. W ten sposób na miejsce poprzednich, usuniętych plików pojawiają się nowe, co znacznie utrudnia pracę odzyskiwania danych, a nawet może być to niemożliwe.
Z odzyskiwaniem danych nie należy zwlekać, ponieważ pamięć NAND Flash jest tak skonstruowana, że może z czasem nastąpić "samoczyszczenie pamięci" i usunięcie się danych. Jak to możliwe? Pamięć Flash jest zbudowana z energooszczędnych półprzewodników, które są zaprojektowane, aby szybko i sprawnie zapisywać dane na urządzeniu. Jest to o wiele szybsza i precyzyjna praca niż w przypadku dysków w komputerze. Zapis danych odbywa się za pomocą kodu zero jedynkowego. Dlatego, mimo że pamięć USB jest uznawana, jako pamięć trwała, jest to nie do końca prawdą. Z czasem następuje jej rozładowanie. Rozmieszczenie i rozkład danych na pendrive jest ściśle powiązany z jego rodzajem. Im lepszy pendrive tym ryzyko utraty danych jest mniejsze. Dane na pendrive rozmieszczone są w całej kości pamięci NAND Flash różnych miejscach i znikanie danych poprzez wyładowanie się pamięci może bardzo utrudniać ich odzyskiwanie. Dlatego jeśli zależy nam na utraconych danych, musimy szybko działać.
Czy jest możliwość odzyskania wszystkich danych?
Odzyskiwanie danych jest wykonywane z pomocą profesjonalnych programów do odzyskiwania danych. Różnica między programem darmowym, a płatnym, skupia się na ilości odzyskanych danych, ich poprawności i czasie odzyskiwania. Każdy producent oprogramowania opracowuje swoje algorytmy.
Pendrive dostępne na rynku, są przeróżnych firm i ilości pamięci na dane. Niektóre większe firmy, posiadają własny model zapisu danych w kościach. Pendrive „firmowe” promocyjne często należą do tych z niższą jakością, co utrudnia w pełni odzyskanie zagubionych danych. Wówczas naprawa musi opierać się na innym algorytmie dekodującym. Czas, w jakim odzyskamy dane, również zależy od wielkości utraconych danych, jak i pojemności samego pendrive.
Laboratorium odzyskiwania danych Afio jest wyposażone w najnowsze oprogramowanie, aby jak najszybciej i najlepiej odzyskać Twoje dane z różnego rodzaju pamięci i dysków.