Zamknij
REKLAMA

Zbita szybka a uszkodzony wyświetlacz – na czym polega różnica?

10:17, 19.05.2022 | .
fot. partnera

Zbita szybka, ekran i wyświetlacz – choć sformułowania często używane są zamiennie, to różnica staje się oczywista w momencie otrzymania rachunku za proces naprawczy. Jak rozpoznać, który element uległ uszkodzeniu i na jakie koszty się przygotować? Czy można pracować na telefonie ze zbitą szybką? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Wymiana wyświetlacza

Ekran, który posiada Twój smartfon odpowiedzialny jest za wyświetlany obraz. Telefon, który upadł lub został uszkodzony w inny sposób może posiadać na ekranie tzw. pajęczynę. Na tym etapie nie jesteś jeszcze w stanie rozpoznać, czy to tylko uszkodzona szybka, czy naprawy będzie wymagał także wyświetlacz do Samsunga A40 lub innego modelu. Dopiero próbując podświetlić ekran, sprawdzisz, jak rozległe obrażenia poniósł Twój smartfon. Wymiana wyświetlacza będzie konieczna, jeśli nie reaguje on na dotyk, obraz nie wyświetla się prawidłowo, a na ekranie pojawiają się czarne plamy lub linie. Wyświetlacz, który na etapie projektowania został zintegrowany z dotykiem, będzie wymagał także wymiany panelu dotykowego. Korzystając z oferty, którą prezentuje hurtownia GSM, w niskiej cenie zakupisz zestaw niezbędny do wymiany wyświetlacza. Możesz wybrać zarówno produkt oryginalny, jak i wysokogatunkowy zamiennik, którego parametry pozwolą przywrócić telefonowi funkcjonalność sprzed awarii. Miej jednak na uwadze, że wymiana wyświetlacza to złożony proces, który wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z usług świadczonych przez punkty serwisowe. Szczególnie, że naprawa wyświetlacza może wymagać pogłębionej diagnostyki, przez co jednoznaczne określenie kosztu naprawy bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą nie jest łatwe.

Wymiana szybki

Telefon, który posiada charakterystyczną pajęczynę, ale reaguje na dotyk, a ekran prawidłowo wyświetla obraz, prawdopodobnie będzie wymagał tylko wymiany szybki, która jest odpowiedzialna za ochronę wyświetlacza. Choć zbita szybka nie uniemożliwia funkcjonowania telefonu i prawdopodobnie w Twoim otoczeniu wiele osób korzysta z telefonu z tym pękniętym elementem, to warto rozważyć jego możliwie szybką wymianę. Miej na uwadze, że uszkodzona szybka nie pełni już roli ochronnej, zatem podczas następnego upadku, który może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, dojdzie do uszkodzenia wyświetlacza. Jego naprawa może być nawet dwukrotnie bardziej kosztowna niż wymiana szybki. Jeśli po upadku telefonu zaobserwowałeś, że obraz wyświetla się prawidłowo, ale funkcja dotyku nie działa prawidłowo, to prawdopodobnie posiadasz model, w którym zespolono szybkę ochronną z dotykiem, zatem niezbędna będzie wymiana całego elementu, aby przywrócić pełną sprawność urządzenia.

Wymiana szybki lub wyświetlacza to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto zatem zadbać o ochronę ekranu, aby na przyszłość uniknąć zbędnych wydatków. Formy ochrony telefonu, takie jak dedykowane etui i szkła hartowane naklejane na oryginalną szybkę, z powodzeniem chronią telefon podczas upadku. W sklepie internetowym GSMOK w korzystnej cenie znajdziesz etui nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Jeśli pragniesz kompleksowo zabezpieczyć swój ekran przed uszkodzeniem, rozważ zamontowanie zarówno szkła hartowanego, jak i umieszczenie telefonu w etui magnetycznym, które posiada dodatkowo klapkę, chroniącą ekran urządzenia. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%