Zamknij
REKLAMA

Seks a ciąża - po ilu dniach od stosunku wykonać test ciążowy? Pierwsze objawy ciąży

18:58, 14.06.2022 | .
fot. partnera

Starania o potomstwo często przypominają walkę z czasem - niektóre kobiety już kilka dni po odbyciu stosunku marzą o tym, aby ujrzeć na teście upragnione dwie kreski. Tymczasem warto mieć świadomość, że zbyt szybko wykonany test ciążowy może dawać wyniki fałszywie ujemne. Kiedy więc warto go wykonać i jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kiedy należy wykonać test ciążowy?

Każda kobieta, która stara się o dziecko, posiada w swojej apteczce testy ciążowe. Warto jednak mieć świadomość, że nie należy sięgać po nie w kilka dni po odbyciu stosunku, bowiem może się okazać, że to za wcześnie, aby ujrzeć na teście dwie kreski. Testy ciążowe badają bowiem stężenie hormonu, jakim jest gonadotropina kosmówkowa. Jego ilość rośnie w miarę rozwoju ciąży, jednak od razu po zapłodnieniu test może nie wykryć podwyższonego stężenia. Dlatego też lekarze radzą, aby wstrzymać się z jego wykonaniem do dnia spodziewanej miesiączki. Wtedy poziom gonadotropiny kosmówkowej jest już odpowiednio wysoki, zatem jeśli kobieta jest w ciąży, powinna ujrzeć na teście dwie kreski.

Kiedy wykonać test ciążowy przy nieregularnych miesiączkach?

Wiele kobiet nie miesiączkuje regularnie, przez co trudno jest im określić, w jakim dniu spodziewają się okresu. W takim przypadku warto odczekać około 10 dni od odbycia stosunku seksualnego, zanim sięgniemy po test ciążowy. Tyle mniej więcej potrzeba, aby zarodek mógł zagnieździć się w macicy, a poziom gonadotropiny kosmówkowej osiągnął pożądane, możliwe do wykrycia przez test wartości. Jeśli kobieta nie miesiączkuje regularnie, trudno jest też określić dzień owulacji, zatem okres 10 dni powinnyśmy liczyć od ostatniego stosunku, a nie jajeczkowania. Choć wiele kobiet, chcąc zajść w ciążę, wykonuje testy owulacyjne, to warto pamiętać, że nie dają one stuprocentowej pewności odnośnie tego, czy owulacja rzeczywiście ma miejsce.

Dlaczego nie warto wykonywać testu ciążowego zbyt szybko?

Niektóre kobiety sięgają po testy ciążowe już w 2-3 dni po odbyciu stosunku. Warto jednak pamiętać, że zagnieżdżanie zarodka w macicy jest procesem, który trwa nieco dłużej. Zbyt wcześnie wykonany test ciążowy może dawać fałszywie ujemny wynik - kobieta, choć jest w ciąży, nie będzie o tym wiedziała. Jest to niebezpieczne, ponieważ może w tym czasie sięgnąć na przykład po alkohol, a brak miesiączki może być przez nią odebrany jako efekt zaburzeń hormonalnych. Warto pamiętać, że dieta ciężarnej jest tak samo istotna, jak dieta matki karmiącej - kobieta, nie wiedząc, że jest w ciąży, może sięgać po produkty zakazane.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwszym, podstawowym objawem ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Kobiety często narzekają również na nadmierne zmęczenie, które nie jest efektem nieprzespanych nocy czy wyczerpującego trybu życia. Mogą pojawiać się bóle głowy oraz delikatnie podwyższona temperatura ciała. Wiele kobiet uskarża się na nudności, brak apetytu, wymioty. Nudności najczęściej występują o poranku i trwają przez cały pierwszy trymestr ciąży. Warto jednak pamiętać, że u każdej kobiety ciąża przebiega nieco inaczej, może też objawiać się na różne sposoby. Zawsze jednak mamy do czynienia z zatrzymaniem miesiączkowania, dlatego brak okresu powinien skłonić nas do wykonania testu ciążowego, szczególnie jeśli doszło do stosunku seksualnego. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%