Zamknij

Dewary - naczynia niezbędne do pracy z ciekłym azotem

. + 11:42, 27.06.2022 Aktualizacja: 11:43, 27.06.2022
fot. partnera fot. partnera

Ciekły azot wymaga oczywiście odpowiednich warunków przechowywania i transportu. Niestety nie nadaje się do tego każdy zbiornik. Tymczasem kwestia bezpieczeństwa ma tutaj ogromne znaczenie. Rozwiązaniem są specjalne dewary. Co warto wiedzieć o tych naczyniach? Czym się charakteryzują i jak są zbudowane?

Czym właściwie są dewary?

Ciekły azot ma cenne właściwości, ale musi być właściwie przechowywany. Do tego służą wspomniane dewary. Są to pojemniki o cylindrycznej formie i prostej budowie. Służą do izolowania skroplonego gazu od środowiska zewnętrznego. Pozwalają na zachowanie jego właściwości. 

Dewary wynalezione zostały w roku 1892 przez słynnego szkockiego fizyka i chemika sir Jamesa Dewara i to jemu zawdzięczają swoją nazwę. Składają się z podwójnych ścianek, które rozdziela próżnia techniczna. Powłoki są aluminiowe, bo jest to materiał lekki i słabo przewodzący ciepło. Całość zwieńczona jest u góry korkiem. Naczynia Dewara mają świetne właściwości izolacyjne. 

Dlaczego dewary są niezbędne przy pracy z ciekłym azotem?

Użytkowanie i magazynowanie ciekłego azotu zawsze musi być bezpieczne dla otoczenia. Skroplony azot ma temperaturę około -196 stopni Celsjusza. Bez odpowiedniego zabezpieczenia zamraża metalowe elementy i może uszkodzić ludzkie tkanki. Z tego powodu trzeba na samym starcie zaopatrzyć się w specjalne dewary. Są to specjalne naczynia do transportowania i przechowywania ciekłego gazu. Pozwalają one zresztą wykorzystywać go przez dłuższy czas. 

Bezpieczeństwo to w tym przypadku podstawa. Poza dewarami dobrze jest zaopatrzyć się więc w akcesoria dodatkowe. O czym w tym przypadku mowa? Na pewno przyda się pompka lub lewarek do opróżniania zbiornika. W ten sposób można go wyczyścić, bez ponoszenia żadnego ryzyka. 

W jaki sposób powinny być przechowywane dewary?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że kwestia przechowywania dewarów jest ściśle regulowana przez przepisy BHP. Nie mogą one mieć przede wszystkim kontaktu z gazami palnymi czy źródłami ciepła. Miejsca przeznaczone do ich składowania muszą być dobrze wentylowane i w odpowiedni sposób oznaczone. Ciekły azot ma wiele cennych właściwości, ale gdy jest niewłaściwie przechowywany, staje się bardzo niebezpieczny. Z tego powodu magazynować należy go w miejscach suchych i ciemnych. Same dewary muszą stać zawsze pionowo. Poza tym nie należy wykorzystywać ich do magazynowania innych substancji. Powinny być zarezerwowane jedynie do przechowywania skroplonego azotu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%