Zamknij

Aparat słuchowy dla dziecka - w jakich sytuacjach okazuje się konieczny?

00:47, 18.11.2022 . Aktualizacja: 00:48, 18.11.2022
fot. partnera fot. partnera

Niestety, ale w dzisiejszych czasach problem ze słuchem u dzieci to problem coraz częstszy. Wada słuchu u dziecka wiąże się z konkretnymi konsekwencjami. Wpływa m.in. negatywnie na prawidłowe poznawanie świata i utrudnia edukację. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli wyczuleni na wszelkie symptomy mogące świadczyć o problemach ze słuchem u dziecka. W przypadku wystąpienia ubytku słuchu konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków. Najczęściej skutecznym rozwiązaniem jest dobór odpowiedniego aparatu słuchowego i noszenie go przez dziecko.

Jakie symptomy mogą świadczyć o konieczności noszenia przez dziecko aparatu słuchowego?

Jak wspomniano, rodzice wyczuleni powinny być na symptomy mogące świadczyć o ubytku słuchu u dziecka. Jednym z takich symptomów jest brak reakcji dziecka na otaczające je dźwięki. Innymi słowy, dziecko nie jest świadome dźwięków i tego, że rodzic bądź inna osoba do niego mówi. Takim symptomem może być również konieczność siedzenia przez dziecko znacznie bliżej do osoby bądź urządzenia wydającego dźwięki. Wśród innych częstych symptomów mogących świadczyć o problemach ze słuchem u dziecka wymienić można także brak reakcji na głośne dźwięki. Żadnych z tych oznak absolutnie nie można bagatelizować. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który po zbadaniu dziecka może zdecydować o wypisaniu skierowania na badanie u laryngologa. Celem takiego badania jest określenie progu słyszenia. Jego rezultatem może okazać się konieczność noszenia przez dziecko aparatu słuchowego.

Jak właściwie dobrać aparat słuchowy dla dziecka?

Jak można się domyślić, na rynku dostępne są różne aparaty słuchowe dla dzieci. Ważne jest jednak, aby urządzenie dobrane zostało w sposób właściwy. Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego dla dziecka uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim jest to oczywiście charakterystyka ubytku słuchu oraz anatomia ucha. Wybór aparatów słuchowych dla dzieci jest na szczęście na tyle szeroki, że zawsze dobrać można ten właściwy. W przypadku mniejszych dzieci najczęściej stosuje się aparaty BTE, czyli aparaty umieszczane za uchem. Wynika to z tego, że takie modele aparatów mogą być stosowane przez dłuższy czas. Jeśli zaś chodzi o starsze dzieci, to w ich przypadku bardzo często stosowane są aparaty RIC, czyli aparaty słuchowe ze słuchawką zewnętrzną. Są to modele, w których słuchawka umieszczona jest w kanale słuchowym. Dużą zaletą aparatów RIC jest to, że są one niemal niewidoczne. Na rynku dostępne są jeszcze aparaty wewnątrzuszne, jednak w przypadku dzieci są one bardzo rzadko stosowane. Wynika to z tego, że dzieci bardzo szybko rosną, co oznaczałoby konieczność bardzo częstej wymiany takiego aparatu.

Co zrobić, aby dziecko nie zdejmowało aparatu słuchowego?

W przypadku starszych dzieci większych problemów z noszeniem aparatu słuchowego zwykle nie ma. Nieco inaczej jest w przypadku mniejszych dzieci. Te często nie są zadowolone z tego faktu. Jak zatem sprawdzić, aby dziecko nie zdejmowało aparatu słuchowego? Po pierwsze, najważniejsze jest jego prawidłowe założenie i właściwe ustawienie dźwięków. Dzięki temu urządzenie nie będzie dziecku przeszkadzać, co sprawi, że szybko ono zapomni, że w ogóle aparat nosi. Po drugie, istotne jest wyrobienie w dziecku nawyku noszenia aparatu. Najlepiej, aby dziecku zakładać i zdejmować aparat słuchowy zawsze o tej samej porze. Jeśli jednak chodzi o starsze dzieci, to warto pozwolić na to, aby to dziecko samo wybrało wygląd aparatu. Dzięki temu będzie go chętniej nosić.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%