Zamknij

Kontrłaty – zobacz, co warto o nich wiedzieć

16:55, 23.11.2022 . Aktualizacja: 16:55, 23.11.2022
fot. partnera fot. partnera

Dachy wykonane z drewna z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie dużo osób decyduje się przynajmniej na drewnianą więźbę dachową, która wymaga użycia łat i kontrłat. Zastanawiasz się, czym tak naprawdę są kontrłaty? Zobacz, co warto o nich wiedzieć.

Łacenie dachu – co to takiego?

Kontrłaty to drewniane elementy, które wykorzystuje się podczas łacenia dachu. Łaceniem nazywamy kompletowanie poszycia dachowego. Polega to na montowaniu na krokwiach kontrłat, a prostopadle do nich łat dachowych. Później całość należy uszczelnić za pomocą folii wstępnego krycia. W ten sposób uzyskuje się poszycie np. dla dachówek.

Czym są kontrłaty?

Kontrłaty dachowe to drewniane deski lub listwy, które są niezbędne do tworzenia spadzistego dachu. Zazwyczaj wykonuje się je z drewna iglastego, np. sosnowego albo świerkowego. Kontrłaty i łaty montowane są prostopadle do siebie i stanowią bazę do pokrycia dachowego. Kontrłata stanowi niejako podłoże do całej konstrukcji oraz łączenia łat dachowych. Warto wiedzieć, że od łat różni się ona przede wszystkim przekrojem. W przypadku kontrłat mają one zazwyczaj przekrój o wymiarach 2,5 x 5 cm, podczas gdy wielkość łat zależy od wielu czynników, chociażby rodzaju pokrycia dachowego, strefy klimatycznej i kąta nachylenia.

Jakie funkcję pełnią kontrłaty?

W przypadku dachów spadzistych kontrłaty pełnią wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim umożliwiają one oddzielenie pokrycia dachowego od konstrukcji nośnej i powłoki wstępnej. Poza tym dzięki nim można utworzyć szczelinę wentylacyjną zmniejszającą ryzyko gromadzenia się wilgoci. Kontrłaty stanowią również solidną podstawę do montażu łat. Oprócz tego stwarzają one możliwość regulacji nierówności dachu.

Bez wątpienia kontrłaty odgrywają istotną rolę w pracach dekarskich. W związku z tym warto zakupić je w sprawdzonym, renomowanym sklepie. Istotne jest także to, aby znać różnicę między kontrłatami a łatami i odpowiednio dobrać do siebie te elementy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%