Zamknij

Kiedy należy złożyć wniosek o przyłącze prądu?

. + 11:57, 13.02.2023 Aktualizacja: 11:57, 13.02.2023
fot. partnera fot. partnera

Wniosek o przyłącze prądu wraz z załącznikami można złożyć osobiście w biurze zakładu energetycznego lub online. Warto wcześniej wystąpić o zgodę na podłączenie energii elektrycznej, bo czas oczekiwania wynosi kilka tygodni.

Co zawiera wniosek o przyłącze prądu

Wniosek o przyłącze składa osoba posiadająca prawo do użytkowania budynku. W formularzu trzeba podać:

  • dane potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy: PESEL, nr dowodu osobistego czy innego dokumentu
  • określenie nieruchomości przyłączanej do sieci
  • prognozowane zapotrzebowanie na moc przyłączeniową i zużycie energii elektryczne w ciągu roku
  • data rozpoczęcia poboru prądu.

Do wniosku, który jest do pobrania na stronie https://www.operator.enea.pl/uslugidystrybucyjne/dladomu/plikidopobrania należy dołączyć: potwierdzenie tytułu prawnego obiektu, plan zabudowy czy szkic sytuacyjny, który uwzględnia położenie obiektu względem sieci już istniejącej oraz budynków sąsiednich.

Czym jest określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej, sieci elektroenergetycznej?

Przyłącze tymczasowe jest prowizoryczne i wykonywane na czas budowy. Zakład energetyczny podłącza instalację do istniejącej sieci, ale koszt usługi pokrywa inwestor. Realizacja zlecenia wynosi kilka tygodni. Natomiast o przyłącze stałe trzeba wystąpić do przedsiębiorstwa energetycznego wcześniej, ponieważ wydanie warunków przyłączenia może potrwać kilkanaście miesięcy. Od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego będzie zależało uzyskanie pozwolenia na budowę, ponieważ media są podstawą inwestycji. Warunki przyłączenia zawierają wymagania techniczne, konieczne do podłączenia budynku. Opłata za przyłącze energetyczne jest uzależniona od: mocy przyłączeniowej, rodzaju okablowania, długości przewodów oraz prac montażowych. Dlatego trzeba zwrócić się do operatora systemu dystrybucyjnego o przygotowanie wyceny kosztów.

Kiedy następuje podłączanie energii elektrycznej w budynku?

Przyłącze elektryczne może zostać wykonane dopiero po podpisaniu umowy między zakładem energetycznym i właścicielem budynku. Inwestor uiszcza również opłatę, a następnie zleca montaż instalacji w obiekcie. Do obowiązków operatora systemu dystrybucyjnego należy założenie szafki z licznikiem i złączem, w miejscu wskazanym przez właściciela nieruchomości. Przedsiębiorstwo po zakończonych pracach podpisuje odbiór techniczny instalacji i przyłączy, których uruchomienie następuje dopiero po zawarciu umowy na sprzedaż energii elektrycznej i wybraniu taryfy, według której będzie pokrywane przez użytkownika, zużycie energii.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%