Powypadkowe auto to dla kierowcy spory problem. Nie zawsze opłaca się je naprawiać, a chętnych na rozbite pojazdy jest raczej niewielu, często więc właściciele decydują się złomowanie wraku. Czy to korzystna opcja?
Auto po kolizji wolno wystawić na sprzedaż, ale oczywiście właściciel nie powinien ukrywać powypadkowej historii pojazdu oraz jego wad. Trzeba się jednak liczyć z tym, że sprzedaż zajmie sporo czasu, bo takie oferty cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem – zdecydowana większość nabywców szuka aut sprawnych i bez kolizji na koncie.
Za wrak nie należy spodziewać się wysokiej ceny, a naprawa rozbitego pojazdu przed wystawieniem na sprzedaż nie zawsze się opłaca, szczególnie w przypadku samochodów starych i mocno uszkodzonych. Niektórzy kierowcy decyduje się na jeszcze inne rozwiązanie – demontaż wraku i sprzedaż samych części. W przypadku chodliwych modeli może się to bardziej opłacić niż sprzedaż całego samochodu, bo popyt na regenerowane części zamienne jest całkiem spory, pozostaje jednak problematyczna kwestia rozebranego wraku. To, co zostało po demontażu, trzeba zutylizować zgodnie z przepisami, w przeciwnym razie nie da się wyrejestrować pojazdu, a przy niekompletnych wrakach kierowca musi dopłacić za brakujące kilogramy.
Skup aut w Bydgoszczy – https://kupimyauto.com/ również zajmuje się odzyskiwaniem części z samochodów, dlatego chętnie przyjmuje do siebie rozbite wraki, niezależnie od ich stanu. Sprzedając powypadkowe auto do skupu kierowca ma pewność, że wrak zostanie zutylizowany zgodnie z prawem, a na podstawie umowy sprzedaży można bez problemu wyrejestrować swój pojazd i odzyskać niewykorzystaną część składki od ubezpieczyciela.
Sprzedaż wraku do skupu nie zajmuje wiele czasu, bo transakcje realizowane są od ręki, zaraz po zgłoszeniu pojazdu. Skup wysyła po samochód swoją lawetę i nie nalicza za transport wraku żadnej dodatkowej opłaty, a umówiona kwota jest wypłacana w gotówce zaraz po podpisaniu umowy. Ofertę sprzedaży rozbitego auta można zgłosić do skupu telefonicznie albo poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej i zwykle jeszcze tego samego dnia do klienta trafia oferta ze wstępną ceną i propozycją umówienia się na oględziny.
Skup aut w Inowrocławiu (https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/) płaci więcej niż osoba prywatna zainteresowana nabyciem wraku i organizuje transport na własny rachunek. Zdarzają się jednak wyższe oferty ze strony nielegalnych złomowisk, ale dla kierowcy taka transakcja to spore ryzyko. Nielegalny szrot może zapłacić więcej, bo nie opłaca standardowych kosztów związanych z prowadzeniem swojej działalności i nie dba o właściwe, bezpieczne dla środowiska utylizowanie wraków.
Oznacza to także brak formalności związanych ze sprzedażą samochodu i jego złomowaniem – kierowca nie otrzyma zaświadczenia o zbyciu wraku, czyli nie będzie mógł go oficjalnie wyrejestrować w wydziale komunikacji. Może też ponieść konsekwencje, jeśli wrak zostanie użyty do działalności przestępczej.