Mając do dyspozycji niezbyt obszerna połać dachu – jak w przypadku zabudowań bliźniaczych czy szeregowych lub bardzo dużego zapotrzebowania energetycznego, które nie może zostać zaspokojone przez fotowoltaikę zamontowaną na dachu.
Zadaszenie fotowoltaiczne to nic innego jak zadaszenie tarasu lub wiaty w formie paneli fotowoltaicznych. Może tworzyć nie tylko uzupełnienie instalacji, która nie wytwarza wystarczającej mocy dla potrzeb danego budynku, ale także produkować nadwyżki prądu z fotowoltaiki, które można przeznaczyć na odsprzedaż do sieci lub ładowania pojazdu elektrycznego. Na tradycyjnej konstrukcji wspornikowej rozmieszczane są wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne, które tworzą trwałe, wodoodporne i wodoszczelne zadaszenia, jakie uzyskalibyśmy z użyciem tradycyjnych materiałów. Mogą stanowić zadaszenie przydomowego tarasu, pełnić rolę wiaty ogrodowej czy garażu.
Działanie instalacji fotowoltaicznej w formie zadaszenia fotowoltaicznego w pełni odzwierciedla pracę fotowoltaiki umieszczonej na dachu nieruchomości bądź na gruncie. Moduły fotowoltaiczne, dostępne na http://www.esoleo.pl, zlokalizowane pod optymalnym dla danego miejsca kątem nachylenia, zbierają padające na nie promienie słoneczne, zmieniając je w energię przekazywana następnie do falownika. Falownik konwertuje przekazywaną z modułów fotowoltaicznych energię na energię zdatną do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego bądź sprzętów firmowych. Tak wyprodukowany prąd może również z powodzeniem wykorzystany zostać do ładowania pojazdów czy hulajnóg elektrycznych.
Dominującym sposobem rozmieszczania paneli fotowoltaicznych jest ich umieszczanie na dachach. Jest to rozwiązanie optymalne pod kątem wykorzystania dostępnej przestrzeni nieużytkowej, która jest niemal bez przerwy wystawiona na odziaływanie promieniowania słonecznego. Nie zawsze jednak konstrukcja dachu czy rozwiązania na nim zastosowane umożliwiają umieszczenie na nim konstrukcji wspornikowej i paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem. Nie zawsze również liczba modułów fotowoltaicznych, jaka może zostać zainstalowana na dachu, będzie odpowiadała potrzebom gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Nie zawsze zatem połączenie dachu i fotowoltaiki będzie rozwiązaniem optymalnym i wystarczającym.
Instalacja fotowoltaiczna w formie zadaszenia fotowoltaicznego jest nieco mniej wydajna od instalacji montowanych na dachach, niemniej jednak pozwalają na znaczne zwiększenie oszczędności. Jest to idealna opcja dla obiektów, które z przyczyn konstrukcyjnych nie mogą zostać wyposażone w konstrukcję tradycyjną, montowana na dachu. Są ponadto świetnym dopełnieniem mniejszych instalacji dachowych, których nie można w inny sposób rozbudować. Stanowią również przynoszącą zdecydowane korzyści alternatywę dla wiat garażowych, stanowiąc nie tylko idealną osłonę pojazdu przed warunkami atmosferycznymi czy oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Mogą również stanowić źródło darmowego ładowania pojazdów hybrydowych czy w pełni zelektryfikowanych.
Zadaszenie fotowoltaiczne – choć proste w swojej budowie – wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia od osób, które będą ją instalowały. Należy pamiętać bowiem, że jest to konstrukcja, która generować będzie prąd. Ponadto, przed samym zakupem, warto jest zadbać o odpowiednią jakość modułów fotowoltaicznych, z których wykonana zostanie połać dachowa wiaty oraz materiałów wykorzystywanych do stawiania konstrukcji – powinny one zapewniać trwałość i bezpieczeństwo użytkowania zadaszenia. Ważnym jest, by zadaszenie posiadało niezbędne certyfikaty i gwarancję – co da pewność możliwości wieloletniego korzystania z ich możliwości bez konieczności ponoszenia kosztów jego ewentualnych napraw.
Zadaszenie fotowoltaiczne niewątpliwie ma wiele możliwości zastosowania – nie tylko pod względem produkcji energii, ale także czysto użytkowych. Inwestycja w nie, jest zatem z pewnością opłacalną decyzją.