Zamknij

Trening umiejętności społecznych- wszystko co musisz wiedzieć

. + 17:04, 06.06.2024 Aktualizacja: 17:04, 06.06.2024
fot. partnera fot. partnera

Trening umiejętności społecznych to grupowe zajęcia dla osób, które doświadczają trudności w kontaktach społecznych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Zastanawiasz się, czym są zajęcia TUS i co się na nich robi? Przeczytaj do końca ten artykuł.

  • Czym jest trening umiejętności społecznych (TUS)
  • Co robi się na treningu umiejętności społecznych?

Czym jest trening umiejętności społecznych (TUS)

TUS, czyli trening umiejętności społecznych to grupowa forma pracy z osobami doświadczającymi trudności społecznych. Ta forma terapii polecana jest dzieciom, u których stwierdzono zaburzenia ze spektrum autyzmu (autyzm, zespół Aspergera), dzieciom z ADHD, ale też niemającym diagnozy, a przejawiającym trudności w funkcjonowaniu w grupie. Zajęcia TUS mogą być prowadzone zarówno w grupach przedszkolnych, jak i dla dorosłych ludzi, mających problemy z kontaktami międzyludzkimi. Taką formę terapii oferuje np. Rodzina od nowa https://rodzinaodnowa.waw.pl/.

Trening umiejętności społecznych wykorzystuje proces uczenia się, modelowania i odgrywania ról. Pomaga radzić sobie z codziennymi sytuacjami i zrozumieć oraz regulować emocje. Może sprawdzić się także u osób nieśmiałych, z fobiami społecznymi oraz przejawiającymi agresję. Zajęcia prowadzone są w małych grupach rówieśniczych, co pozwala na ćwiczenie nowych umiejętności z osobami mającymi podobne problemy i będącymi w tym samym wieku. Zajęcia najczęściej odbywają się 1-2 razy w tygodniu i trwają około godziny. 

Co robi się na treningu umiejętności społecznych?

Zastanawiasz się, jak mogą wyglądać zajęcia TUS? Bardzo ważna w tych zajęciach jest regularność i przebywanie wciąż w tej samej grupie. To sprawia, że uczestnicy czują się bezpiecznie i mogą rozwijać swoje umiejętności w zaufanym środowisku. Na początku zajęć uczestnicy opowiadają o swoich przeżyciach z ostatniego tygodnia, a następnie odbywa się główna część treningu, podczas której grupa ćwiczy konkretną umiejętność. Może to być np. umiejętność nawiązywania rozmowy. Uczestnicy rozmawiają o tym z prowadzącym, a także odgrywają scenki. Omawiane są też sytuacje, w których można tę umiejętność trenować poza zajęciami. Ważnym elementem treningu jest rozwijanie w dziecku wiary w jego umiejętności, dlatego pod koniec zajęć następuje podsumowanie, podczas którego prowadzący mówi, co poszło dobrze, a nad czym jeszcze trzeba popracować.

Zajęcia TUS okazują się na tyle potrzebne, że coraz częściej osoby potrzebujące pomocy zgłaszają się na nie do poradni. Prowadzi się je również w przedszkolach, co ułatwia maluchom kontakty z rówieśnikami i pójście do szkoły.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%