Zamknij

W co powinna być wyposażona ergonomiczna hala jeździecka

. + 11:36, 02.08.2024 Aktualizacja: 11:36, 02.08.2024
fot. partnera fot. partnera

Hala jeździecka to specjalna konstrukcja, która stanowi podstawy element wyposażenia klubu jeździeckiego, stadniny czy gospodarstwa hodującego konie. Jej zadaszona przestrzeń idealnie nadaje się do nauki jazdy konnej, praktykowania technik skoków przez przeszkody czy też doskonalenia ujeżdżeń. Nowoczesna hala tego typu powinna być odpowiednio zaprojektowana i ergonomicznie wyposażona, aby dobrze spełniała swoje funkcje.

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń

Obecnie hale jeździeckie najczęściej mają formę krytych ujeżdżalni, które mogą być izolowane lub nieizolowane. Obiekty takie charakteryzują się zróżnicowanymi gabarytami, a także mogą posiadać dodatkowe usprawnienia. Kluczowe znaczenie ma przy tym specyfika budynku, która wynika z oczekiwań i potrzeb inwestora. Ujeżdżalnia dla koni hodowlanych musi bowiem spełniać nieco inne wymagania, niż typowa konstrukcja sportowa. Hale jeździeckie zawsze jednak projektowane są z myślą przede wszystkim o użytkownikach, takich jak zawodnicy, instruktorzy, personel czy widzowie. Z tego względu bardzo istotna jest wygoda korzystania z obiektu oraz jego bezpieczeństwo. Do niezbędnych elementów wyposażenia należą nowoczesne naświetla, które obniżają koszty utrzymania budynku. Hala powinna też dysponować przestrzenią użytkową, opracowaną z myślą o różnicy w obciążeniu pożarowym oraz dopasowaniu właściwych parametrów dla strefy REI. Należy również pamiętać o uwzględnieniu punktów dostępowych do wody, mediów czy elektryczności. Hala musi być przygotowana zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 1090.

Kluczowe elementy infrastruktury

Hale jeździeckie muszą być wyposażone w różne elementy infrastruktury. Sama ujeżdżalnia najczęściej ma formę prostokątnego placu, który umożliwia wygodną pracę z koniem w czworoboku. W obiekcie może się znaleźć również lonżownik, czyli okrągły plac do lonżowania o średnicy około kilkunastu metrów. Nowoczesne hale jeździeckie często dysponują mobilnymi lub stałymi parkurami, czyli odpowiednio ustawionymi przeszkodami do skoków. W obiekcie nie może zabraknąć boksów, w których konie przebywają po treningach. Zależnie od przeznaczenia hali, może ona posiadać trybuny dla widzów. Jeżeli jest to konieczne, warto uwzględnić w projekcie szatnie z natryskami dla jeźdźców oraz wnętrza socjalne dla instruktorów czy pracowników obsługi. Nowoczesne obiekty tego typu są też wyposażone w maszynownie, które służą do przechowywania osprzętu jeździeckiego i niezbędnych materiałów. Obecnie często stosowanym rozwiązaniem są również wydzielone paddocki do wyprowadzania koni. Aby ujeżdżalnia uwzględniała wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, warto zlecić jej opracowanie doświadczonym fachowcom. Usługi w tym zakresie posiada firma GLOB-STAL, która projektuje nowoczesne konstrukcje stalowe. Obiekty kryte tego typu są wznoszone w systemie modułowym, co pozwala na zastosowanie elementów prefabrykowanych i zapewnia duża swobodę rozbudowy budynku. Hale stalowe idealnie sprawdzają się także jako rozprężalnie oraz place do organizowania zawodów jeździeckich.

Właściwa izolacja termiczna

Kryte ujeżdżalnie powinny zapewniać komfortowe warunki temperaturowe przez cały rok, co może zagwarantować odpowiednia izolacja termiczna. Obiekty izolowane idealnie sprawdzają się w przypadku stadnin sportowych, które wymagają utrzymania komfortowego środowiska podczas treningów. Hale jeździeckie o takiej budowie gwarantują skuteczną ochronę przed zmiennymi temperaturami, śniegiem, deszczem czy wiatrem, a zastosowanie warstwy izolacyjnej i membranowego pokrycia sprzyja dobrym warunkom przez cały rok. Izolowane konstrukcje mogą bazować na płytach PIR lub wełnie mineralnej, a ich grubość jest dopasowywana indywidualnie. Obiekty takie nie ulegają wychłodzeniu zimą i nie nagrzewają się latem. Ujeżdżalnie mogą być również nieizolowane - w tym przypadku temperatura wewnątrz jest zbliżona do temperatury otoczenia na zewnątrz. W takich halach kluczowe znaczenie ma odpowiednio skuteczna wentylacja, która powinna ograniczać ilość wody skraplającej się wewnątrz budynku. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne znacząco podnoszą stabilność nośną konstrukcji na wiele lat.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%