Zamknij

Obligacje korporacyjne – jak inwestować i na co zwrócić uwagę?

. + 09:18, 11.12.2024 Aktualizacja: 09:19, 11.12.2024
fot. partnera fot. partnera

Inwestowanie w obligacje to popularna forma lokowania kapitału, która oferuje stosunkowo stabilne zyski w postaci regularnie wypłacanych odsetek. Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się obligacje korporacyjne, które są ciekawą alternatywą dla innych produktów oszczędnościowych lub inwestycyjnych.

W artykule omówimy, czym są obligacje korporacyjne, jakie korzyści oferują oraz na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy tę formę inwestycji.

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa. Emisja obligacji przez firmy pozwala pozyskać im kapitał na rozwój i projekty inwestycyjne. Nabywca obligacji korporacyjnych (obligatariusz), staje się wierzycielem spółki, która zobowiązuje się do zwrotu pożyczonego kapitału wraz z odsetkami w określonym terminie. Inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z różnym poziomem ryzyka, zależnym od sytuacji finansowej emitenta.

Gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Przy zakupie obligacji korporacyjnych bardzo ważny jest wybór wiarygodnego emitenta. Tutaj pomocne będzie skorzystanie z usług profesjonalnych instytucji, takich jak np. Michael / Ström Dom Maklerski.

Michael / Ström Dom Maklerski oferuje obligacje korporacyjne emitentów, które możesz kupić na rynku pierwotnym i wtórnym. Dużą zaletą oferty jest unikatowy i prosty w obsłudze rachunek maklerski, umożliwiający zakup obligacji online. Dzięki niemu wybór obligacji korporacyjnych w Michael / Ström jest ułatwiony.

Poznaj zalety i ryzyka związane z obligacjami korporacyjnymi

Obligacje korporacyjne, jak każdy produkt inwestycyjny, mają swoje zalety, jednak wiążą się także z ryzykiem, które należy rozważyć, zanim podejmiesz decyzję o zainwestowaniu w nie oszczędności.

Zalety obligacji korporacyjnych

  1. W porównaniu z obligacjami skarbowymi czy lokatami, obligacje korporacyjne oferują wyższe oprocentowanie. Dzięki temu są atrakcyjnym instrumentem finansowym dla inwestorów gotowych zaakceptować większe ryzyko.
  2. Stały dochód z odsetek zapewnia inwestorom pasywny dochód w postaci regularnie wypłacanych odsetek.
  3. Możesz kupić obligacje korporacyjne z różnym terminem wykupu, co pozwala realizować różne cele inwestycyjne.
  4. Wiele obligacji korporacyjnych można sprzedać przed terminem wykupu na rynku wtórnym, co zapewnia większą płynność kapitału.

Jakie ryzyko wiąże się z obligacjami korporacyjnymi?

Poniżej część z potencjalnych zagrożeń inwestowania w obligacje korporacyjne.

  1. Ryzyko kredytowe. Niewypłacalność emitenta oznacza, że nie będzie w stanie wykupić obligacji. Inwestorzy mogą stracić część lub nawet całość kapitału.
  2. Ryzyko płynności. Nie wszystkie obligacje korporacyjne są notowane na rynku wtórnym, co utrudnia sprzedaż obligacji przed terminem ich wykupu w przypadku niekorzystnych zmian rynkowych.
  3. Ryzyko stopy procentowej. Wzrost stóp procentowych obniża rentowność obligacji korporacyjnych. Inwestor może ponieść straty, jeśli zdecyduje się na sprzedaż przed terminem wykupu.
  4. Zmiana sytuacji rynkowej. Pogorszenie sytuacji w danej branży może negatywnie wpłynąć na zdolność firmy do regulowania zobowiązań, zwiększając ryzyko dla inwestora.

Obligacje korporacyjne a obligacje skarbowe

Obligacje korporacyjne i skarbowe należą do tej samej kategorii papierów dłużnych, ale różnią się emitentami i poziomem ryzyka. Obligacje skarbowe są emitowane przez państwo, co czyni je potencjalnie bezpieczniejszym instrumentem finansowym. Z kolei obligacje korporacyjne oferują zazwyczaj wyższe oprocentowanie, ale wiążą się z większym ryzykiem.

Więcej o ofercie obligacji Skarbu Państwa dowiesz się na https://michaelstrom.pl/oferta/obligacje-skarbowe.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%