Zamknij
REKLAMA

Open space, czy boksy - co bardziej sprzyja pracy?

11:21, 20.03.2020 | materiały partnera

Przeprowadzono wiele badań dotyczących tego, w jakich biurach pracownicy są najbardziej wydajni. W dobie powstawania coraz większych korporacji przestrzeń w biurach staje się bardzo cenna. Sprawia to, że najbardziej opłacalne dla firm jest usadzanie jak największej ilości pracowników, na jak najmniejszej przestrzeni.

Open space i boksy — dwa najczęstsze rozwiązania w korporacjach


Oferty pracy w korporacjach zawsze są dostępne na portalach z pracą. Jeśli zdecydujemy się na zaaplikowanie do jednej z nich, musimy liczyć się z tym, że nasze miejsce pracy będzie albo boksem, albo w otwartej przestrzeni. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie nie zapewniają pracownikom niemal żadnej intymności. Nie ma miejsca na prowadzenie prywatnych rozmów, wygodne ułożenie się, bądź schronienie, chociaż na chwilę przed oczami współpracowników. Duże firmy zatrudniające tysiące pracowników nie mogą pozwolić sobie na ogromne koszty związane z utworzeniem każdemu z zatrudnionych oddzielnego biura, właśnie dlatego stosuje się inne rozwiązania. Open space — to jedna, ogromna przestrzeń, na której ustawione są biurka, krzesła i komputery. Współpracownicy mogą swobodnie wymieniać informacje między sobą, mogą na siebie spoglądać i mają jednakowo przygotowane stanowiska pracy. Boksy natomiast, to również open space, ale oddzielona specjalnymi przegrodami tworzącymi małe kwadratowe biura. Tu również można wymieniać między sobą informacje, jednak współpracownicy nie widzą siebie wzajemnie, gdy siedzą przy biurkach.

Open space, czy boksy — gdzie pracownicy czują się bardziej komfortowo?


Pracownicy ulokowani w open space bardzo często narzekają na brak prywatności i wieczne skrępowanie spowodowane wzrokiem współpracowników, co doprowadza do narastającej frustracji. Właśnie dlatego odnotowano spadek wydajności w tego typu miejscach pracy. Są to oczywiście rozwiązania najbardziej ekonomiczne, ale nie każdy potrafi się przystosować, do otwartej przestrzeni. W boksach sytuacja również nie przedstawia się kolorowo, chociaż nieco lepiej niż w open space. Boksy zapewniają odrobinę prywatności i swobody. Pracownicy nie czują się wiecznie obserwowani, w związku z czym nieco lepiej koncentrują się na pracy. Dodatkowym atutem jest możliwość przystrojenia swojego boksu, co nadaje mu indywidualny klimat i sprawia wrażenie, jak byśmy pracowali w prawdziwym biurze. Właśnie z tych przyczyn praca w boksach jest bardziej pożądana przez pracowników.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone