Zamknij
REKLAMA

Jakie są przyczyny niedosłuchu u dzieci i dorosłych?

07:48, 27.05.2020 | materiał partnera
Skomentuj Jakie są przyczyny niedosłuchu u dzieci i dorosłych? - fot. partnera

Ludzie na całym świecie zmagają się z wadami słuchu o różnym stopniu zaawansowania. Ten problem zresztą pogłębia się coraz bardziej, m.in. dlatego, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym i urbanizacją zwiększa się nasza ekspozycja na hałas. Wystarczy przez chwilę pobyć na zatłoczonej ulicy w środku miasta, by przekonać się, jak uciążliwy może być natłok wszystkich dźwięków. Trzeba jednak pamiętać, że przyczyny niedosłuchu mogą być naprawdę różnorodne.

Przyczyny niedosłuchu u dzieci

Niejednokrotnie się zdarza, że ubytek słuchu jest wykrywany już w pierwszych miesiącach czy latach życia. Bardzo często jest to uwarunkowane genetyczne – wówczas mówimy o niedosłuchu wrodzonym. Ważne jest, by obserwować noworodka i to, czy prawidłowo reaguje na dźwięki. Dziecko może również urodzić się z wadą słuchu wywołaną schorzeniem bądź urazem, do którego doszło w trakcie porodu. Czasem dzieje się tak w przypadkach, kiedy kobieta w ciąży przechodzi chorobę zakaźną, np. różyczkę, która może uszkodzić słuch płodu. Dlatego tak ważne są kompleksowe badania lekarskie, dzięki którym można jak najszybciej wykryć ewentualną wadę słuchu i znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pozwoliłoby maluchowi na prawidłowy rozwój.

Przyczyny niedosłuchu u dorosłych

Warto podkreślić, że istnieją właściwie dwa rodzaje niedosłuchu. Niedosłuch odbiorczy oznacza uszkodzenie ślimaka lub przewodu słuchowego, może być też efektem stanu zapalnego. Dźwięki prawidłowo docierają do ucha wewnętrznego, jednak nerwy słuchowe niewłaściwie je przetwarzają. Drugi to niedosłuch przewodzeniowy wynikający z problemów z uchem zewnętrznym i środkowym. Występuje wówczas zaburzenie przenoszenia dźwięków przez małżowinę uszną i ucho środkowe do ucha wewnętrznego. Dodatkowo możemy wyróżnić niedosłuch mieszany, który łączy sobie cechy niedosłuchu odbiorczego i przewodzeniowego. Trzeba pamiętać, że z wadą słuchu da się normalnie żyć – szukając aparatów słuchowych w Bydgoszczy, z łatwością znajdziemy urządzenie odpowiadające naszym potrzebom. Do głównych przyczyn niedosłuchu u osób dorosłych możemy zaliczyć:

  • narażenie na hałas;
  • naturalny proces starzenia się;
  • uraz mechaniczny;
  • działanie niektórych leków;
  • zapalenie ucha zewnętrznego – oprócz kłopotów ze słuchem możemy także zauważyć inne
  • objawy, w tym chociażby gorączkę i ból;
  • zapalenie ucha wewnętrznego – występuje tutaj przytłumienie słuchu w jednym lub obu uszach,
  • ból, wrażenie zatkania ucha;
  • różne choroby, np. otoskleroza (choroba kosteczek słuchowych) lub też choroba Ménière’a,
  • dotycząca ucha środkowego i wywołująca również problemy z równowagą.
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz