Zamknij

Bóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny

09:37, 03.12.2020 | materiał partnera
Skomentuj Bóle kręgosłupa - najczęstsze przyczyny - fot. partnera

Mówi się, że bóle kręgosłupa to choroba naszych czasów. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, zapominamy o aktywności fizycznej i źle się odżywiamy. To wszystko przyczynia się do schorzeń kręgosłupa. Które problemy występują najczęściej? Do kogo zwrócić się o pomoc, gdy odczuwamy silny ból? I najważniejsze - jak tym bólom zapobiegać? Podpowiadamy.

Dlaczego odczuwamy ból w okolicach kręgosłupa? 

Ból kręgosłupa to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości. Szacuje się, że odczuwa go nawet 80% ludzi na całym świecie. Pojawia się najczęściej w różnych odcinkach kręgosłupa - od części szyjnej, piersiowej, aż po lędźwiową i krzyżową. Ci, którzy odczuwają ból, najczęściej skarżą się na ten w odcinku szyjnym i lędźwiach.  

Ból kręgosłupa może pojawiać się również po różnego rodzaju urazach mechanicznych. Najczęstszą przyczyną są jednak zmiany zwyrodnieniowe, zapalny czy choroby, które wpływają negatywnie na ruchomość i kondycję stawów.  

Przyczyny bólu kręgosłupa 

Nie bez znaczenia są również inne czynniki, które mają pośredni wpływ na stan naszego zdrowia. Jak powszechnie wiadomo, wraz z wiekiem kręgosłup staje się coraz bardziej podatny na uszkodzenia. Urazy może pośrednio powodować również nasza kiepska kondycja fizyczna – brak ruchu oraz brak aktywności fizycznej. Dotyka to najczęściej osób, które wykonują pracę siedzącą, spędzając wiele godzin przy komputerze. Urazy kręgosłupa dotykają również tych, którzy na co dzień wykonują ciężkie prace fizyczne. Otyłość, zła dieta i przewlekły stres również mają negatywny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu, a co za tym idzie - mogą przyczyniać się do występowania bólów kręgosłupa.  

Kto może pomóc? 

Odczuwasz ból kręgosłupa? Powinieneś jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on przeprowadzić wstępne badania oraz w razie potrzeby - zlecić te dodatkowe. Jeśli pojawi się taka konieczność, otrzymasz również skierowanie do ortopedy, czyli lekarza zajmującego się diagnozowaniem chorób układu kostnego i ich leczeniem.  

Idąc do lekarza, warto wybrać takiego, który w swoim gabinecie lub w jego pobliżu posiada profesjonalny sprzęt. Wysokiej jakości urządzenia, takie jak otoskop, dermatoskop czy oftalmoskop pozwolą na czas wykryć nieprawidłowości. Tylko profesjonalny sprzęt oraz doświadczony lekarz mają szansę w porę wykryć chorobę i skutecznie ją leczyć.  

W przypadku nawracających bólów kręgosłupa należy również niezwłocznie skonsultować się z fizjoterapeutą. Zadba on o Twoją prawidłową postawę oraz zaleci ćwiczenia, które będą niwelować pojawiające się bóle oraz wzmocnią kręgosłup.  

Jak dbać o kręgosłup? 

Najważniejsza jest oczywiście regularna aktywność fizyczna. Znasz zasadę - lepiej zapobiegać, niż leczyć? Warto się do niej stosować, by cieszyć się życiem pozbawionym uciążliwego bólu kręgosłupa.  

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz